středa 7. prosince 2016

Květy z půdy - Virginia Cleo Andrews

Orig. název: Flowers in the Attic
Počet stran: 379
Žánr: rodinná sága, psycho
Nakladatelství: Moba
Série: Květy z půdy
Orig. vydání: 1979
Vydáno v ČR: 1993
Anotace: Po smrti otce zůstávají sourozenci Christopher, Cathy a dvojčata Cory a Carrie se svou matkou sami. Ta ovšem nemá peníze a tak se rozhodne pro riskantní návrat k velmi bohatým rodičům, kteří ji ale vydědili. Děti zavře do podkrovního pokoje a s pomocí své zlé matky jim nosí potřebné věci k přežití. Dětem vlastně nic neschází, kromě čerstvého vzduchu, živých květin a pocitu volnosti. Na půdě, kam je přístup jen z onoho pokoje si vybudují papírovou "zahradu" kde si můžou pětiletá dvojčata hrát. Postihne je ale nejedno úskalí, největším problémem začíná být dospívání Christophera a Cathy, kteří se do sebe bezhlavě zamilují...Obálka: Na obálce můžeme vidět Cathy, což je postava, která příběh vypráví a přiroste Vám k srdci a ve všem jí budete věřit. Knížka je velmi příjemná na dotek a kapitoly jsou dobře postavené. Je to hardback a z obálky vyzařuje temný a smutný příběh, který kniha obsahuje.
Autorka: Virginia Cleo Adrewsová (16.6.1923-19.12.1986) žila v Nortfolku. V dětství měla úraz a od té doby žila na vozíku. Její romány byly přeloženy do 14 jazyků. Jelikož příběh byl napsaný velmi dávno, je to vidět na životě rodiny, ale nikoliv neovlivňuje příběh.


Kniha vs film: Viděla jsem 2 filmy, první natočený v roce 1987 a druhý v roce 2014. Oba filmy jsou krásné(no, krásné ne, ale jakože stojí za to se na ně podívat) a v každém je něco jiného, takže doporučuji shlédnout oba. Rozdíl je poměrně velký. Film z roku 2014 je dobrý, ale obsahuje postavu navíc, která mě zmátla, ale přesně takhle jsem si ostatní postavy představovala. Velký rozdíly mezi oběma  filmy a knihou je, že v knížce se hodně objevují a mluví a celkově se hodně řeší postavy dvojčat Coryho a Carrie a ve filmu jsou to vedlejší postavy a to je škoda, film nepůsobí tak krutě. Za druhé babička ve filmech není tak přísná a krutá jako v knize. Film z roku 1987 se mi tolik nelíbil postavy se chovají jinak jak v knize a konec filmu je úplně jiný a nevím kdo ho vymyslel ale je to blbost. Vůbec tomu nevěřte.
(film 2014)

 (film 1987)
Líbilo/nelíbilo: Je to těžký knížka je skvěle napsaná a konec se mi moc líbil. Jenže tohle není můj žánr, mám ráda, když mě kniha rozveselí, nebo když je romantická a Vám se chce až z toho jak je přecukrovaná kýchnout, to jo. Tenhle psycho žánr rozhodně nechci už nikdy číst. Koupila jsem si i další díly, ale budu je prodávat na databázi knih, zde je odkaz na můj profil: Karolina01. Tato knížka je literární skvost a příběh též, ale je opravdu mrazivá  pro silnější povahy. Pokud budete knihu číst, rozhodně dopředu nečtěte anotace k dalším dílům, a už vůbec nečtěte epilog jako já zkazíte si tím překvapení, které Vás zaručeně dostane.Knížku bych doporučila starším lidem určitě 15 a výš je to silný, emotivní a částečně odporný příběh, který Vás rozhodně nenechá usnout.
Hodnocení: 90%

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji ti za komentář.