pátek 9. prosince 2016

Mluv - Laurie Halsová Andersonová


Orig. název: Speak
Počet stran: 197
Žánr: Young Adult
Nakladatelství: YOLi
Orig. vydání: 1999
Vydáno v ČR: 2016
Anotace: Jsi si jistá, že tobě se to stát nemůže?!
Melinda Sordino nastupuje do prvního ročníku na Merryweatherskou střední s cejchem na čele. Potom co zavolala na závěrečný školní večírek policii, se s ní skoro nikdo ze spolužáků nebaví. Už jen cesta do školy představuje pro Melindu obrovské sebezapření, následují však o nic méně trýznivé hodiny a hodiny se spolužáky, kteří ji ostentativně přehlížejí. Melinda se uzavírá do sebe a čím dál více se izoluje od svého okolí. Málokdo by si všiml, že téměř nemluví, a už ani nikoho nezajímá, proč tehdy na policii zavolala...  


Příběh: No, ani nevím co mám k příběhu říct, protože tahle knížka není zaměřená na poutavý děj, ale aby dala čtenářům něco do života. Celý příběh se točí okolo Melindy Sordino, která byla s kamarády na velké párty, kde byl alkohol a všichni byli na šrot :D Najednou opilá Melinda začala volat policii a zkazila večírek, nikdo neví proč to udělala, protože Melinda nikomu od té doby nic neřekla. Začal školní rok a Melinda vůbec nemluví, taky proč ne, nikdo ji pořád zatím nedal pořádný důvod k hovoru. Zhruba do 50. strany knížky je příběh jenom o škole. Nic zajímavého. Od 50. strany celý příběh začíná být vtipný a  konečně se zde Melinda potká spolužáka, který ji děsí.

Obálka: Krásná obálka, díky které mě kniha zaujala ještě víc. Řekla bych, že oproti anglické obálce je naše umělecké dílo. Pro porovnání Vám sem dám fotku. Anglická obálka vůbec nesedí k Young Adult literatuře a dává knize více depresivní nádech, což si myslím, že u knihy, která má zvyšovat odvahu a sebevědomí moc nesedí.


Autorka: Za tuto knihu získala autorka spoustu ocenění př. Ocenění v Young Adult literatuře, ocenění Edgara Allana Poea. S manželem má čtyři děti, které v knize nevystupují, protože: ,,To by bylo zneužívání." Jak říká autorka. :D
Kniha vs film: Rozhodně kniha lepší film se mi vůbec nelíbil. Víc k tomu nemám co říct. Byl sice podobný knize, ale zdaleka ne tak vtipný.

Líbilo/nelíbilo: Líbí se mi tento Young Adult žánr, který Vám má zvednou sebevědomí a odvahu říct nepříjemné věci. Hlavní postava není úplně příjemná někdy má chuť se začlenit do kolektivu někdy ne, podle toho se taky jedná s ostatními. Na některé kamarády moc příjemná není až zlá. Vadilo mi, že se knížka na začátku strašně vleče prvních 50 stran je úplně zbytečných a nudných. Moc se mi líbil styl psaní dialogů.Úplně na konci knihy jsou autorčiny odpovědi na různé otázky, které jí poslali čtenáři, musím říct, že je to taky velmi zajímavé čtení. Místy je knížka opravdu vtipná, že si danou stránku čtete 3krát. :DPokud Vás moje recenze zaujala a rozhodnete se si knihu přečíst určitě mi dejte vědět. Neočekávejte od knihy velký příběh celý děj se odehrává ve škole a jde hlavně o pocity Melindy a jak to po tak velkém trauma zvládá. Co jsem koukala na databázi knih má kniha hodnocení: 70% a já s tím nesouhlasím, myslím si, že hodně lidí zklamala, protože žádný velký děj nemá, ale to asi autorka ani neplánovala. Dejte mi určitě vědět, jaký názor na knihu máte Vy.
Hodnocení: 80%Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji ti za komentář.