středa 4. ledna 2017

Skleněný trůn - Sarah J. Maas

Orig. název: Throne of Glass
Počet stran: 387
Série: Skleněný trůn
Žánr: fantasy, YA
Původní vydání: 2012
Vydáno v ČR: 2015
Nakladatelství: CooBoo
Anotace: Celaene je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ovšem během výcviku se pokusí o útěk a je odsouzena k trestu smrti. Nemilosrdný král vládnoucí železnou rukou jí nabídne poslední šanci – stane se královským šampionem a nastoupí do hry o přežití. Jestliže porazí dalších 23 šampionů, získá svobodu.
Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaene teď o svůj život bojuje nejen se soupeři, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.


Příběh: Na začátku se s hlavní hrdinkou Celaenou setkáváme v Endovieru, odkud se po roce věznění v solných dolech dostává Andarlanský zabiják na svobodu díky korunnímu princi, pod podmínkou, že se bude účastnit v klání o královského bojovníka. Nebude to jen tak, proti ní stojí 24 šampionů od vrahů po lupiče. Při začátku klání začínají šampioni mizet, Celaena tuší, že na zámku je zrádce. Přesto ji na zámku rozmazlují, účastní se večírků a nosí honosné plesové šaty a zrádce nemá čas vypátrat. Proto počet mrtvých účastníků klání se zvyšuje každým dnem.
Obálka:  Naše česká obálka je krásná, ale raději bych uvítala, kdyby Celaena v krásných plesových šatech byla na přední straně. Působilo by to více priceznovštěji. (existuje to slovo? :D ) Nejvíc mi vadí paperback. Já a paperback nejdeme k sobě, ráda knížku tahám všude s sebou, ale jednou si ji vezmu do školy a už má ohlý roh. Byla bych pro, aby udělali i hardback. Na obrázku vlevo je hardback, který jsem ráda, že ho nemáme. :DAutorka:  Celým jménem Sarah Janet Maas narozena 5. března 1986 je americkou autorkou. Její knihy jsou jedny z nejprodávanějších na americkém trhu. Překvapilo mě, jak je autorka hezká, docela se podobá Jennifer Lawrence.


Líbilo/nelíbilo: Hodně mě knížka překvapila, jak v špatném, tak v dobrém smyslu. Čekala jsem, že Celaena bude nepříjemná jako Katniss z Hunger Games, ale nebyla. Hlavní hrdince je 18 let, což znamená, že je stále dívka, která se ráda obléká a baví. Řekla bych, že to je ten důvod rozporů v hodnocení. V anotaci knížka slibuje silný příběh a tvrdou vražedkyni, ale toho tam moc nebylo. Samé oblékání do šatů a flirtování. Mně osobně to nevadí, protože jsem si anotaci přečetla až teď a myslím si, že je lepší, aby Celaena byla spíše holčičí, jelikož je to neokoukané(zabiják s duší haha). Samozřejmě chápu, že pro ty, kteří četli anotaci před přečtením knížky, je kniha zklamala. Kdyby v anotaci autorka zmínila, že Celaena je dívka, která miluje oblékání, něco jako jsem zmínila já v příběhu, bylo by to určitě lepší. Další líbilo je k vypravěči, protože Celaena není jediná, která nám vypráví svůj příběh, ale někdy se dostaneme i k princi Dorianovi. Strašně jsem se zamilovala do toho lehkého přechodu vypravěčů, který je famozní.Když jsem tu už zmínila prince Doriana, musím zmínit i Chaola, který je kapitánem stráží a věrným kamarádem prince. Ano, milostný trojúhelník, ve kterém vážně nevíte s kým máte držet basu. Za to dostává autorka velké+.
***,,Podle toho, jak mě oba okatě přehlížíte, bys ji klidně mohl vydávat za svou sestru! I když si nejste vůbec podobní - bylo by těžké předstírat, že někdo tak krásný je tvá sestra."

***
,,Říkal jsem ti, že nemáš před během jíst," podotkl Chaol. ,,Už jsi skončil s poučováním?" ,, Už jsi skončila s vyklápěním žaludku?"
***


 


Kvůli mylné anotaci dávám...
Hodnocení: 95%

 

 Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji ti za komentář.