úterý 14. února 2017

Valentýn | Povídání nad knihou #1

Vítám všechny své čtenáře u valentýnského článku. 💋💖
Valentýn se blíží a tak mě napadlo, že bych vám mohla povědět něco o mně a Valentýnu. Přesto jsme stále na knižním blogu a tudíž v hlavní roli budou knížky. Přesněji Fangirl a Čáry života. Ještě bych se chtěla vyjádřit k druhu článku, který se řadí do nových na tomto blogu. Potřebovala jsem nějaký druh článku, ve kterém bych vám mohla více vyjádřit své pocity ohledně knih a sdílet s vámi různé názory. Skrz recenze projde jen třetina mých pocitů, už jen protože vám nechci nic spoilerovat. Takže tento článek bude plný spoilerů z dvou vybraných knih! Pokud jste dané knížky nečetli, bude vám článek k ničemu, protože nebudete vědět o čem mluvím. Pokud jste knížky, které jsou v tomto článku stále nedočetli, též nedoporučuji tento článek číst, rozhodně v tomto článku budu spoilerovat, spoilerovat a spoilerovat!!!


Začnu knížkou Fangirl od Rainbow Rowell, kterou jsem včera dočetla v angličtině a užila jsem si to snad ještě více než čtení v češtině. Pro ty, kteří netuší o čem knížka je odkaz na anotaci zde. Řeknete si je to blbost to nemůže být vůbec zajímavý číst o životě knihomolky, ba naopak dozvídáte se spoustu o psaní a fanfikcích. Cath je jedna z fanoušek neexistující fantasy série o Simonu Snowovi. Zaprvé jsem ráda, že nám nechali stejný název jako v originále, protože Slováci upřímnou soustrast, nejen že název knížku dělá ošklivější, ale prostě to k ní nepasuje. Tudíž tleskám českým překladatelům.
Když jsem Fangirl četla poprvé hned jsem si ji zamilovala a chtěla ji číst znovu, ale jak to známe přišly další knížky a já stále doufala, že si ji někdy znovu přečtu a objednala jsem si ji v angličtině. Objednala jsem ji přes databázi knih. Knížka, která mi přišla je (jak jsem pochopila) z nějaké speciální edice, protože obsahuje kraťoučký komiks a dlouhý úryvek z Nedej se. Anglická knížka je na omak hebčí a i vzhledem je na tom lépe, i když české vydání se mi zdá více odolné člověku, takovému ničiteli jako jsem já.
Při prvním čtení jsem přeskakovala části o Simonu Snowovi a četla jen příběh Cath a teď po znovu přečtení jsem v jedné z povídek Nedej se zjistila, že nám autorka už dávno před vydáním Carry on prozradila kdo je hlavní padouch v Nedej se. No, lidi já na to koukala. Ještě, že jsem to napoprvé přeskakovala, jinak bych nebyla tak překvapená. Tak jsem uvažovala nad tím, zda je lepší číst nejdřív Fangirl a pak až Nedej se, nebo zda je to lepší naopak. V knihkupectví mi řekli, že si nejdřív musím přečíst Fangirl. Řeknu vám větší blbost jsem neslyšela. Knížky na sebe v nejmenším nenavazují a podle mého by bylo lepší nejdřív si přečíst Carry on/Nedej se, protože pak vás ve Fangirl nic nepřekvapí a navíc vás potom povídky o Simonovi ve Fangirl budou bavit. Teda pokud jste jako já. :)


Abych tu řekla i nějaká mínus o anglickém vydání Fangirl je to určitě spoiler. Hned na začátku knížky je obrázek: Cath, Wren, Arta, Leviho, Nicka a Reagan. Levi se tam opírá o Cath a tudíž je poznat, že něco mezi nimi bude. Když jsem poprvé četla Fangirl vůbec jsem nečekala, že Cath bude s Levim a pořád jsem doufala, že bude s Nickem. Samozřejmě, že jsem byla mile překvapená, když se dala dohromady z Levim, kterého si snad každý zamiluje hned ze začátku. Jenom tím chci říct, že ještě bych ani nezačala číst knížku a už vím s kým Cath bude. Chápu, že někteří budete říkat, že to bylo hned zjevné od začátku, že ti dva budou spolu, ale já to vážně nečekala a jsem ráda, že jsem si nejdřív přečetla české vydání, které samo sebe nespoileruje.
Rozhodně se mi líbí, že hned od začátku není láska žádné klišé. Cath a Levimu trvá déle, než k sobě najdou cestu, což knihomola nutí číst stále dál, ale aspoň je to více realistické.


Teď mě napadlo, když se blíží ten Valentýn, mohla bych udělat něco jako valentýnský tag.
1. S jakou knižní postavou z realistické knížky by si chtěla být na Valentýna?
Levi, rozhodně je to vážně týpek, se kterým bych se nenudila. Řekla bych, že on je ten typ kluka, který se mi neskutečně líbí. A určitě by mi dal taky to kafe, které pokaždé donese Cath.
2. S jakou knižní postavou z fantasy/sci-fi knížky by si chtěla být na Valentýna?
Simon Snow, vážně není to jenom kvůli tomu, že by mě navnadila Cath. Kdo mě ještě napadá je princ Dorian z prvního dílu Skleněného trůnu, a  nebo Chaol z Půlnoční koruny. :)
3. Do jaké knižní postavy by ses přeměnila na Valentýna?
Vyhovovala by mi Cath mohla by za mě předepsat pár článků :D a zároveň bych na chvíli byla s Levim. Ale abych se neopakovala, tak bych se ráda na Valentýna stala Celaenou, protože jistě by mi princ Dorian poslal nějaký dáreček. Konkrétně tedy první díl série Skleněný trůn.


Už mě žádná dobrá otázka nenapadá. :D  Zajímalo by mě co se těm, kterým se Fangirl nebo Nedej se knížky nelíbily, tak co se jim na knížkách nelíbilo.  Za mě jsou obě BOŽÍ!!!!

Poslední velké plus na anglické Fangirl je postranní název. Při focení vidíte více napravo anglickou verzi, u které si v pohodě můžete přečíst postranní název a zároveň dobře vidíte obálku knížky, která je nádherná. Zatímco u české špatně přečtete postranní název, ale vidíte přední obálku. Řeknete si, že do toho až moc rýpám, ale na fotkách to vypadá prostě divně, když je řekněme postranní název ,,obráceně"! Když se teď podívám do své knihovny všechny postranní názvy knih nejsou napsány stejně na jednu stranu, a není to protože má knihovna obsahuje anglické knížky, které to májí jinak, ale je to protože česká vydání knížek to mají pokaždé na jinou stranu. Pokud někdo ví, zdalipak je v tom nějaký systém, určitě to napište dolů do komentářů. Nechce se mi nijak obracet knížky v knihovně!


Přesouváme se k dnešní druhé a poslední knížce Čárám života. Na knížku teprve bude recenze, která bude bez spoilerů. Nyní ke spoilerům. Za mě knížka ANO! Moc mě bavila bylo to něco úplně nového v knižním světě a moc mě to bavilo. Líbí se mi dar proudu Cyry a její postava se mi též líbí, není nijak sice výřečná, ale líbí se mi její humor. Akos to je miláček. Hodně podobný Peetovi. YA se vyznačuje láskou, ale tuto knížku do YA nepočítejte. Láska je uvěřitelná a krásná. Celý příběh není postavený na lásce. Láska hraje jenom malinkou roli a spíše příběh dozdobuje, tak abychom si ho ještě více užili.
Čekala jsem, že Cyra Ryzka nezabije nejenom kvůli Akosovi, ale kvůli ní, rozhodně by bylo divné kdyby ho sama zabila. Zaprvé by se chovala jako její bratr a vůbec by to nedávalo smysl, tudíž k tomuhle stojím kladně. Ohledně střídání vypravěčů bylo zezačátku divné přeskočit z Akose na Cyru. Pak tam má dlouhý part Cyra a potom se do toho zase dostává Akos. Za mě bych buď, aby vyprávěla Cyra pořád, nebo jenom Akos. Nesnáším takové velké skoky, ano, chápu, že by to bylo divné, kdyby to bylo vyprávěné jednou postavou. Ale vážně mi přišlo, že většinu vypráví Cyra a pidi mini kousíček Akos, rozhodně bych ho dostala více do popředí. Přece jenom, aby to nebylo jenom o Cyře. Abych to shrnula, ve druhém díle bychom se měli dozvědět jak to dopadne s bratrem Akose, zda zůstane v limbu, nebo ho nějak zachrání. Zadruhé Lazmet Noavek žije, takže proč se schovával a nebo co se mu stalo. Když jsme u toho děláte to tak, že po dočtení nějakého prvního dílu z nějaké sérii si napíšete na papírek, co se chcete ve druhém díle dozvědět. Já ano. V poznámkách v mobilu mám takový seznam na druhý díl Univerzity výjimečných. Vypadá asi takhle:
- Michael
- Neznámý aréna
- Tomas podezření
- Náramek
- Deformace lidí

Jo, takovéhle blbosti dělám a doufám, že v tom nejsem sama. :D

Také se v Americe řešilo, že Čáry života propagují rasismus. Já bych to asi tolik neřešila, BOŽE, je to jenom knížka. Jasně, v Americe se pořád zjevně někteří lidé nesmířili, že žijí v zemi, která je barevná. U nás v Česku se to tolik neřeší, protože u nás tu tolik černochů jako v Americe není.(logicky) Stejně mi přijde hloupost něco takového řešit, jsou to stejní lidé jako my.Konec proslovu!

Chtěla bych vás informovat, že Markétka z Quacker´s messy life má nově na etsy eshopu svíčku s názvem Cyra, která má vonět po čokoládě a nějaké kytce(bohužel, teď si nevzpomenu jaké), tak na její eshop mrkněte odkaz tady. Já ji už mám samozřejmě objednanou. :D ČÁRY ŽIVOTA určitě najdete v mých Top knihách za rok 2017.
MÁM TRIČKO ČÁRY ŽIVOTA!!!! Yes, popřálo mi štěstí a patřila jsem mezi prvních sto předobjednávajících. V té době co jsem dělala předobjednávku já, jsem vůbec netušila, že nějaká trička budou a tak jsem se modlila a vymodlila tričko i se samolepkou s podpisem Veronicy Roth. Knížku si hodlám objednat v angličtině a do té si nalepit podpis. :)

Abych vše nějak zakončila. Fangirl se řadí mezi mé nejoblíbenější knížky.
Čáry života mě dostali byly drsné to, co se stalo Cyře, s tím jak jí uřízli kůži hnus, běhal mi přitom mráz po zádech. Opravdu moc se mi líbí vztah Cyry a Akose. Jako velký bonus knížky Veronicy Roth vždycky krásně voní. Doma mám box celé série Divergence a taky knížky úžasně voní a Čáry života TAKY! Vážně nechápu, jak je to možné, ale je to tak.
Ještě poslední otázka.
Nevíte někdo, jestli se na Book depository prodávají i podepsané výtisky knih?  Tím končím dnešní článek.
Mějte se hezky. Vaše Carol. :-)


6 komentářů:

 1. Čáry života se ke mně zrovna dneska dostaly, těším se na ně hrozně moc! :) Fangirl byla super, taková oddechovka..:)

  http://boook-planet.webnode.cz/

  OdpovědětVymazat
 2. Doufám, že si Čáry života užiješ tak jako já. A děkuji za odkaz na blog, určitě se na něj podívám.😉

  OdpovědětVymazat
 3. Fangirl si mě nezískala a samotná autorka na mě působí opravdu zvláštně. Nevím, jestli ji mám dát ještě šanci ./

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekla bych, že Nedej se je hodně podobné Fangirl(myslím styl psaní a i myšlenka), ale Eleanor a Park se většinou líbí všem, ale já si na knížku, která je jenom o lásce zrovna moc nepotrpím.😉

   Vymazat
 4. Já jsem jedna z těch, které se Fangirl nelíbila (já zase nechàpu, co na ní všichni vidí :D). A mě připadalo, že je ta kniha prostě o ničem. Cath píše fanfikce, je na vysoké, její dvojče ztratilo mozek, nějaké rodiče a ostatní lidi that's all. Kniha na mě působila strašně negativně a prostě mi připadalo, že autorka, co nejrychleji něco vydala, když už se proslavila knihou Eleanor a Park. Hodně věcí mi přišlo nedořešených jakoby i sama autorka o tom nic nevěděla. FG mi nic nedala. Nevím no toto jsou každopádně mé pocity z FG :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem Fangirl brala jako oddechovku, u které můžu řešit problémy někoho jiného a né svoje. Je zajímavé, jak má každý jiný názor na knížky. 😉

   Vymazat

Děkuji ti za komentář.