úterý 7. února 2017

Univerzita výjimečných - Zkouška - Joelle Charbonneau


Orig. název: The Testing
Počet stran: 299
Žánr: dystopie, YA
Nakladatelství: Fragment
Série: Univerzita výjimečných
Orig. vydání: 2003
Vydáno v ČR: 2016
Anotace: Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…

Obálka: Toto je jeden z mála případů, kde vám řeknu, že se mi líbí více česká obálka. Ano, vážně. Posuďte sami.


Příběh: Poté, co je Cia společně s dalšími spolužáky pozvána na testování. Začíná zjišťovat, že vše není růžové, tak jak se zdá. Testování je náročné a někteří si pod tvrdým nátlakem vezmou život. Cia se snaží dělat vše proto, aby udržela své přátele při životě. Testování je rozděleno na 4 kola: Písemné testy,  aplikace vědomostí v praktickém životě, spolupráce v týmu, rozhodování a vůdcovské schopnosti.


Líbilo/nelíbilo: Začnu tím, že je to hodně podobné Divergenci a Hunger games. Po přečtení první stránky jsem musela zkontrolovat jestli nečtu Divergenci. Nebojte, hned po přijetí na testování už vám to jako Divergence nepřijde. Pak máte zhruba 1/3 knížky z hlavy autorky a poslední třetina silně připomíná Hunger games. Jestli mám srovnat Univerzitu a Hunger games, tak za mě Univerzita. Hlavní hrdinka není tolik nesympatická jako Katniss. Na dytopickou knížku postavy nejsou přesvědčivé. Vypočítají příklady, které by v dnešní době nevypočítali ani ty nejchytřejší. Myšlení Cii mě utvrdilo v tom, že jsem asi ta nejhloupější osoba na planetě. Hlavní hrdinka dokázala přijít na takové věci, že jsem se nad tím pozastavila s otevřenou pusou.
Samozřejmě je tu i milostný románek, který je k neuvěření(myslím v tom špatném smyslu). Začíná hned od začátku knížky. Já jsem opravdu milovník knih, kde je láska, ale tady to teda bylo na mě moc. Je to až moc růžové, jak se bez problémů a tak rychle dali dohromady, prostě je nereálný. V tomto případě má za mě románek velké mínus.
Plus má za mě svižný příběh a lehoučký styl psaní. Knížka vám uteče rychle a autorka nemá tendenci nic prodlužovat. Další velké plus má za mě spousta nevyřešených otázek, na které doufám dostanu odpověď v druhém dílu.U konce jsem se rozbrečela jako malé dítě, ale ne z důvodu smutného konce, ale z toho, že ještě není druhý díl. Ovšem teď už ho najdete na pultech v knihkupectvích. :)
Hodnocení: 70%


2 komentáře:

 1. Mně se univerzita dost líbila. Ta část z hlavy autorky byla skvělá, doufám že druhý díl bude celý z její hlavy, protože jak předvedla v první polovině, jde jí to.
  Hezká recenze. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Také doufám, že příště autorka bude pracovat se svojí hlavou. Druhý díl už mám doma, ale stále se bojím si ho přečíst.😂

   Vymazat

Děkuji ti za komentář.