neděle 23. dubna 2017

Obraz Doriana Graye - Oscar Wilde


Orig. název:The Picture of Dorian Gray
Počet stran: 268
Žánr: Světová literatura, horor, román
Nakladatelství: Furtuna Libri
Orig. vydání: 1890
Příběh: Vše začíná v ateliéru slavného malíře Basila Hallwarda, který právě maluje portrét svého neskonale krásného přítele Doriana Graye. Basil je se svým dílem nadmíru spokojen, ale nechce jej nikde vystavit, protože má pocit, že v obraze je příliš vyobrazen on sám. Sem se nám do příběhu zamotává cynik lord Henry Wotton. Ten si dal za úkol ze vzorného dokonalého a hodného Doriana udělat své druhé já.
Příběh tak nějak pokračuje až k situaci, kdy se Dorian zamiluje do zpěvačky Sibyly Vane. Dorian ji požádá o ruku, ale vzápětí to krutě odřekne, protože Sibyla už dál nechce hrát, a to je to čeho si na ni Dorian nejvíce cenil. Sibyle to zlomí srdce a spáchá sebevraždu. Od této události je Dorian Gray jako vyměněný. Krutý a zlý! Obraz se podle toho začíná měnit, a věci ještě zhoršovat.

zdroj
Obálka:
Jak můžete vidět mám tuto krásku, ale popravdě ještě se mi jedna líbí více a to je tato.
Trochu mě rozladilo, že mám v knížce tiskové chyby. Zezadu na knížce jsou špatně napsaná jména hrdinů. Místo Basil Hallward je tam Basil Harward. No, nenaštve to?
Našla jsem jednu nádhernou anglickou obálku, která je taky nádherná. Četl někdo Obraz Doriana Graye v angličtině?
zdroj
 

 Líbilo/nelíbilo:
Styl psaní je zdlouhavý a ze začátku, kdy se nic neděje to dělá ještě nudnější. Takže začátek nudný, střed průměrný, ale od 13. kapitoly jsem měla husí kůži. Pro vaši představu knížka má 20 kapitol. Od již zmíněné 13. kapitoly se projevilo autorovo nadání pro psaní hororových a napínavých příběhů. Autor krásně graduje a jeho popisnost situace je dokonalá. Abyste se dostali k té nejlepší části, musíte se prokousat nudným začátkem, ale určitě to za to stojí. V knížce jsou hodně rozebrána témata jako: krása, života atd. Určitě stojí za to, na chvíli se zastavit a popřemýšlet nad tím spolu s knížkou a autorem.


Kniha vs. Audiokniha:
Páni, páni, páni! Rozhodně doporučuji poslechnou si audioknihu, je lepší v tom, že vám začátek nepřipadá tak nudný a mdlý.Navíc famózní hudba skvěle podtrhuje atmosféru situace. Rozhodně pokud si knížku nechcete přečíst, tak aspoň zkuste audioknihu a třeba vás donutí přečíst si i knihu.

zdroj


,,A…Harry…” ,,Ano, Basile?”,,Pamatuj, oč jsem tě žádal ráno.”  ,,Na to už jsem zapomněl.”  ,,Důvěřuji ti.”  ,,Kéž bych si já sám mohl důvěřovat.” 
***
,,a pokud jde o to uvěření, já uvěřím čemukoliv, ovšem za předpokladu, že je to naprosto neuvěřitelné.” 
*** 
  ,,A to je od vás veliká hloupost, protože na světě je jen jedno horší, než když se o člověku moc nemluví, a to, když se o něm nemluví vůbec.”

***

,,Má-li se obraz měnit, ať se mění! To je všechno. Proč se pouštět do příliš podrobného zkoumání?”
***

Knížku nedoporučuji slabším povahám. Není to vážně nějaká pěkná kniha. Je plná krutosti, strachu, bolesti a smrti! Čekejte hodně cynismu a filozofie, což já osobně miluji.
Hodnocení: 90%

4 komentáře:

 1. Knihu jsem také nedávno četla a stejně jako tobě, i mně vadily chyby v knize. Začátek mi nepřišel ani tak nudný, ráda jsem se seznámila s postavami, které se postupně vyvíjely. Ale s hodnocením souhlasím :)

  http://katiehoral.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář. :)
   Ty chyby jsou něco strašného, nechápu jak to můžou prodávat s chybami.

   Vymazat
 2. Audioknihu jsem poslechla, je skvělá, ale knihu asi číst nebudu.
  Pěkná recenze.

  OdpovědětVymazat

Děkuji ti za komentář.