pondělí 29. května 2017

Beze slov #1


Ahojky!
Po delší době jsem zpět. Abych vám lépe objasnila, proč nebyly články a celkově jsem byla neaktivní. Byla jsem mimo ČR. Jako každý rok naše základka vyráží spolu s vysokou školou z Budějovic na Windsurfingový kurz do Chorvatska. Konkrétně v Chorvatsku jsme byli na poloostrově Pelješac, který je přímo naproti Korčule. Tento školní výlet trval 9 dní a já jsem krásně opálená a odpočinutá. Jenže po té krásné pauze od školy jsem přijela domů a dozvěděla se, že píšeme z češtiny, matematiky a chemie, plus k tomu musím udělat prezentaci na fyziku. HURÁÁÁ! :(
Jak jste si všimli toto je první článek do nové rubriky Beze slov. Ta vznikla na základě recenzí, které jsem chtěla udělat, ale nestihla jsem to. Pokud si říkáte, proč recenze nedopíšu teď, je to proto, že já píšu recenze vždy po přečtení knihy, když mám ještě v hlavě jenom ten jediný příběh. Druhý důvod proč většinou nenapíšu recenzi je, že nevím co mám napsat. Buď jsem z knížky naprosto odvařená, nebo ten horší důvod, že je to naprostý propadák. No, prostě takhle to semnou je.
Dneska vám krátce zrecenzuji celkem 9 knih.
Začínáme sérií Dech, na kterou jsem vážně moc chtěla udělat recenzi, ale bohužel. Tyto dvě kraťoučké knížky jsem spolkla za 2 dny! Žánrem se řadí do dystopií a za mě jedna z nejlepších dystopií vůbec. Vážně! Celý děj se motá kolem kyslíku. My to bereme jako normální věc, která je zadarmo dostupná všem. Jenže ti, kteří žijí v kopuli to jako samozřejmost neberou. Za kyslík se v této společnosti platí nekřesťanské peníze.
Miluju to! Hlavní postavy s příběhem rostou. Hned zezačátku jsem se sžila s Beou. Charakterově je dost podobná Americe z druhého dílu. Jo, divné přirovnání.
Hodnocení 1.díl:  99%
Hodnocení 2.díl:  100%


Toto je nejhorší knížka, kterou jsem kdy četla. Je mi to líto, těšila jsem se na převyprávění Šípkové růženky. Podle anotace jsem čekala, že to bude mít něco společného se zombií. Jenže zklamala, ale tak hrozným způsobem.
Je to slátanina snad všech příběhů, které existují. Stále jsem se v příběhu ztrácela, protože je napsán na mě až moc zmateně. Autorka nepopsala postavy, takže jste si je těžko dokázali představit. Dialogy nepřehledné. Nevěděla jsem kdo v danou chvíli mluví. Za mě velké NE!
Hodnocení: 10%

A jsme u Kiery Cass. U mé nově oblíbené autorky. Pokud mě sledujete na GR (odkaz v postranním boxíku) víte, že se mi více líbila Siréna, ale k té až za chvíli.
Ze Selekcí jsem začala tento rok ve věku 15let. Teď mě mrzí, že jsem ji už nepřečetla dříve. Je vhodná pro věkovou kategorii 13let. No nevadí, když to pominu, stále je podle mě první díl slabý a předvídatelný, stejně je na tom i druhý díl.
Autorka a překladatelka utvořily skvělou dvojici a zatím jsou první dva díly neskutečně čtivé.
Je to princeznovské a prostě k zulíbání. Btw jsem team Maxon, ale i team Aspen. :D Taky vám tolik připomínají Chaola a Doriana?


U Kiery zůstaneme. Její prvotina Siréna u nás vyšla až tento rok. Řekla bych, že je to dobře, protože aspoň díky její známější sérii si většina čtenářů přečte i její prvotinu, která je o 100% lepší než Selekce.
Jak příběhově, tak stylem psaní je na tom o něco lépe. Dojemný příběh, který není předvídatelný tak jako Selekce. Nečekejte přehnanou slaďárnu jako v Selekci. Láska v tomto příběhu hraje důležitou roli, ale není v ní zmiňována na každé straně jako to bylo u Selekce. Hlavní hrdinka je sympatická, i když řádkami někdy pesimistická. Od konce jsem čekala víc, ale jak v knihách v Selekci, tak ani u téhle autorka nikdy neudělá pro mě dokonalý konec. Na mě byl až moc útlý.
Pokud začínáte číst v angličtině, určitě si tuto knížečku přečtěte. Já rozuměla každému slovu. :)
Ps. Doporučuji nejdřív přečíst Selekci a potom až Sirénu. Kdyby jste to udělali naopak mohla by vás Selekce zklamat.
Hodnocení: 100%

Jsem u mých srdcovek. Začnu Caravalem, který je jedním slovem magický.
Jestli si nechcete odrovnat nervy, tak od začátku ničemu nevěřte! Postavy byly velmi reálné, už jen díky tomu, že každá v sobě měla něco špatného a bad boye já ráda. :D
Knížka si v Česku zaslouží více pozornosti, než té které se jí u nás dostává. Už teď mám na Goodreads zaškrtnuto, že si chci přečíst druhý díl, i když ten stále nemá jméno ani obálku. :D
Hodnocení: 100%

Nocte. [nokte] Knížka na zmatení nepřítele jak dělaná. Celou dobu vám servíruje jak je všechno tak a na jednom řádku vám vše obrátí vzhůru nohama. Pro sourozence jak dělaná. Já sourozence nemám, ale mám kamaráda, který se řadí do mé rodiny. Já si od začátku říkala, jak jsou nám postavy podobné. Po dočtení už to tak chtít nebudete. Navíc tento rok má vyjít druhý díl Verum. Kája to nevydržela a už ho mám objednaný v aj. Těším se jak dítě na vysvědčení.
Konce je dost otevřený a radím vám dobře, když si na knihu necháte volný celý jeden den, nebo jako já celý jeden večer. :)
Prosím. Neváhejte a jděte do ní!
Hodnocení: 100% 

Dnešní poslední knihou se stává Zrada od Joelle Charbonneau, která tento rok přijede na Humbook. Ve srovnání s prvním dílem je ten druhý na tom o dost lépe, protože v něm se autorka začala řídit svou fantazií a přestala konečně kopírovat slavnější autorky. Jestli jste s prvním dílem nebyli až tak úplně spokojeni, jsem si jistá, že druhý díl vám zlepší náladu. Navíc kdo by nechtěl mít podepsanou knihu od samotné autorky. :O 


Z dnešní várky mini recenzí je to vše. Dejte mi vědět, zda-li vás nová rubrika zaujala a jestli v ní mám pokračovat.
Mějte pěkný den.
Vaše Carol. :*6 komentářů:

 1. Nová rubrika je super. :) Nocte jsem taky četla a byla jsem z ní úplně unešená. Na druhý díl se opravdu těším, ale možná to taky nevydržím a objednám si ho dřív. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé děkuji za názor. :)
   Za mě Nocte bomba jak už víš i ty. :D
   Tento týden mi snad přijde druhý díl tak ho rychle přečtu a dám vědět svůj názor. ;)

   Vymazat
 2. Tahle rubrika se mi líbí. I když mám raději delší recenze, tento způsob není špatný :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za názor. :)
   Neboj normální recenze stále budou.

   Vymazat
 3. Skvělý článek :) Jsem ráda, že s tím srovnáním Chaol, Dorian x Maxon, Aspen nejsem sama! Jsem zvědavá jak se ti bude líbit druhý díl Nocte, taky se na něj chystám :) Měj se krásně :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji ti za komentář.