pátek 30. června 2017

Dívčí románek v kabátku Illuminae | Všechno, úplně všechno


Autorka: Nicola Yoon
Orig. název: Everything, Everything
Žánr: dívčí román
Počet stran: 296
Nakladatelství: Jota
Orig. vydání: 2015
Vydáno v ČR: 2015
--------------------------------
Proč jsem si knihu vybrala?
Po knížce, jako po většině knih, které jsem přečetla, pokukuji už dlouho. Doporučovali mi ji snad všichni blogeři, četla jsem spoustu positivních recenzí, ale nějak jsem se k ní stále neměla, protože milostné knihy, jak jsem si myslela, nejsou pro mě. Navíc tomu nepomáhala ta příšerná obálka, ale když kniha vyšla s filmovým přebalem, byla jsem si na 100% jistá, že teď si ji už přečtu. Nějak tak jsem projížděla fb, když na mě vyskočilo oznámení od Lucie Horské (online marketing manager Joty) ,že jim stále zbývá pár recenzích výtisků této knihy a kdo má zájem, ať jí napíše. Samozřejmě jsem neváhala a hned napsala, takovou příležitost jsem nechtěla prošvihnout. Domluvily jsme se a mám tu pro vás recenzi. No, to je celé mé story k téhle knížce.

Autorka:
Nicola Yoonová vyrostla na Jamajce a v Brooklynu.
Nyní žije v Los Angeles se svou dcerou a manželem, který se podílel na grafické úpravě jejího debutového románu Všechno, úplně všechno.Obálka:
Tady se objevil hned první problém, protože všichni jsme si oddechli, když přišli s filmovým přebalem, to jsme ale netušili, že knížka pod přebalem zůstala stejná. Já očekávala, že pod obalem bude černá.
Osobně se řadím mezi ty, kteří tyto krásné přebaly sundávají, aby se jim nezničily. Takže si představte, jak to vypadalo, když jsem s touhle zářivě růžovou knížkou vlezla do metra. Nejtrapnější situace na světě. Sice se říká: "Nesuď knihu podle obalu.", ale v dnešní době vzhled knížky je docela důležitý. Nejenom z důvodu, aby byla pěkná na fotkách :D, ale aby se i dobře prodávala. Je jasné, že vás hned na první pohled zaujme kniha podle obálky.


Příběh:
Proč název "Všechno, úplně všechno"? Protože hlavní hrdinka, skutečná hrdinka, Madeline už 18let žije zavřená ve svém vlastním domě, jelikož je alergická na všechno co ji venku čeká. Její nemoc SCID ji nedovoluje opustit domov, protože by to nemusela přežít. Jenže něco ji ven táhne, ale ne něco, ale někdo. Do jejího sousedství se nastěhuje nový pohledný soused, Olly, který Maddy už od začátku přitahuje a chce o něm zjistit všechno. Dokáží se sblížit, i přes to, že každý žije na druhé straně zdi. Dá se tomu vůbec říkat žití, když nemůžete ven?


Moje recenze:
Začnu tím, čeho jste si už všimli z fotek výše a to grafického zpracování knih, které mi připomíná Illuminae a co jsem koukala na recenze ostatních, tak jsou s tím spokojeni . Vtom jim musím oponovat, protože mi to k tomuto žánru nesedí.
Když už jsme u těch mínusů začnu jimi, je jich totiž celkem dost. Krátké kapitoly, někdo je má rád někdo ne, tady krátká kapitola znamená stránku a půl. To je na mě až moc krátké. Když jsem se začetla do příběhu přišel konec kapitoly a to mi narušilo dojem z příběhu. Díky těmto zdárně malým problémům jsem se ze začátku do knížky nemohla začíst.
Co se hlavních postav týče Maddy a Ollyho na to, že jim je 18 let, vůbec se tak na začátku nechovali. Přišli mi spíše jako otravné třináctileté děti. Neskutečně otravní! S postupováním příběhu dospíval, jak příběh, tak i hlavní hrdinové. Hlavní hrdinku si zamilujete a budete milovat, snad ještě více Ollyho než Maddy. Protože on je ten typ kluka, který je ochranářským, milý a dokáže vás rozesmát. Prostě ten týpek, kterému byste odpustili i vraždu. Vážně! Tak je skvělý. Hodně postav nečekejte, protože jak už jsem zmínila, hlavní hrdinka 18 let znala jenom svoji maminku a svoji ošetřovatelku, která zároveň zastupuje i kamarádku. Karla je sympatická a každý si k ní najde cestu a také byste ji brali více jako kamarádku než ošetřovatelku. Za to maminka Madeline vypadá jako hodná maminka, ale od začátku jsem ji nemohla překousnout a nechápu jak Maddy mohla.
Příběhová linka mi zcela změnila názor na knihu a na život. ŽÁDNÝ zamilovaný dívčí románek, ale zkrátka knížka o tom, jak se jedna holka rozhodla začít žít život naplno. A to by si měl uvědomit každý, jestli ho naplno žije.
Z knížky na mě sršela positivní energie a chuť k žití, což se může zdát divné. Ale je to tak. Líbilo se mi jak jsem se sžila s hlavními hrdiny a prožívala jsem s nimi, jak smutné, tak šťastné chvíle. Je škoda, že autorka z toho neudělala více plačtivý příběh, téma je neskutečné a mohla by celou knihu povýšit ještě o level výše, tomu však utla všechny možné nitky. Já jsem vážně chtěla brečet, ale tak nějak jsem úplně neměla důvod. Jednou už jsem měla slzy na krajíčku, pak najednou BUM! Konec kapitoly. Říkala jsem vám, že ty kapitoly jsou krátké. Zase je v tom výhoda, že to budete mít dříve přečtené. :)


Film:
V porovnání film vs. kniha, to vyhrála knížka na plné čáře. Sice jsem u filmu brečela, přesto byl takový nezáživný. Olly je ve filmu vážně výborný, ale stále je v knize více legrační. Film obsahuje pasáže, které v knize nejsou a ve filmu nedávají smysl př. Do domu chodí jenom ošetřovatelka a maminka, ale ve filmu za Maddy chodí i její kamarádka, proč tam může ona, ale Olly ne? Divné že? Díky filmu jsem zjistila docela jeden velký fakt o knize, že tento příběh je celkem strohý a jednoduchý bez pořádné akce nebo zápletky. Ano, konec uznávám je nečekaný, ale stejně je knížka na můj vkus moc mdlá, ale asi to bude tím, že mám ráda žánry, kde převládá spíše ta akce. :)
Komu bych knihu doporučila?
Kniha je jak dělaná pro teenagery, kteří se stále v životě nenašli, nebo stále sedí jen za počítači. Tato knížka vás donutí jít si udělat na chvíli přestávku od všech elektronických přístrojů a vyjít ven, i kdyby jen na kratičkou procházku. Začnete více přemýšlet o svém životě a jak byste ho chtěli zlepšit.
 Knihu bych doporučila všem lidem, bez ohledu na pohlaví a věk, protože zapřemýšlet se nad radostí ze života, může každý.
Závěr:
Za mě knížka splnila svůj účel, i když stále bych se u ní chtěla rozplakat. Třeba v tom splní účel film.
HODNOCENÍ: 70%


Moc děkuji nakladatelství Jota za poskytnutí knihy k recenzi. Jsem ráda, že jsem si díky vám mohla přečíst tento neskutečný příběh.
Knížku seženete na tomto odkaze.


6 komentářů:

 1. Super recenze. Knihu si chci přečíst, ale česká (první) obálka se mi vůbec nelíbila. Filmové obálky na knihách moc nemusím, takže si asi pořídím originál :)

  http://kath-the-bookworm.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 2. Tak se stále nemůžu rozhodnout, zda si ji chci koupit anebo peníze věnovat nějaké jiné. Je to celkem těžké rozhodování, nemohu přijít na to, zda to bude kniha pro mě a navíc vidím, jak ji někdo chválí a druhý na ni zase nadává. :D První český obal je teda děs a hrůza, druhý (filmový) vypadá daleko lépe, ale stejnak nemám ráda obaly, kde se objevují skuteční lidé. Originál je pro mě jasným vítězem a tak pokud se ke koupi někdy přemluvím, nejspíš sáhnu po tom.
  Skvěle zpracovaná recenze. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc. Určitě se knížka teď na léto hodí, určitě neváhej. :)

   Vymazat
 3. Díky za recenzi, kniha se mi moc líbila a na film se chystám, jsem moc zvědavá, jak ho natočili. Co se týče maminky Maddy, mám stejný názor jako ty :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji ti za komentář.