úterý 20. června 2017

Inspirovaná nebo kopírovaná Kráska a zvíře | Dvůr trnů a růží

Autorka: Sarah J. Maas
Orig. název: A Court of Thorns and Roses (ACOTAR)
Série: Dvůr trnů a růží - 1.díl
Žánr: fantasy, retelling
Počet stran: 430
Nakladatelství: CooBoo , Bloomsbury
Orig. vydání: 2015
Vydáno v ČR: 2016
-----------------------------------------------
Proč jsem si knihu vybrala?
Jo, kéž bych uměla přesně odpovědět. Koupila jsem ji už v roce 2016, kdy byla u nás vydaná, ale nějak jsem ji nestihla přečíst. Teď toho lituju. Dlouho ležela v mé knihovně. Koupila jsem si ji asi z důvodu, že v tu dobu jsem začala číst autorčinu sérii Skleněný trůn a říkala si, že to bude snad taky tak dobré. Navíc na mě hodně zapůsobily sociální sítě. Dokopala jsem se ji přečíst až když, mi ji hodně blogerů doporučovalo např. Danielka, Anička a mnoho dalších. Těm děkuji, že mě dokopali k přečtení nejlepší knihy ever!Autorka:
Celým jménem Sarah Janet Maas je americká autorka. Aktuálně žije se svým manželem v Pensylvánii. Momentálně má autorka rozdělané dvě série a brzy by měla začít pracovat na Catwoman.
Obálky:
Tady se většina zahraničních vydavatelů držela při zemi a až na dva případy nechali stejnou jako v originále. Portugalská verze (vlevo) je opravdu krásná, ale stejně se mi více líbí originál. Uprostřed je US hardback, který je asi nejkrásnější, už jen z toho důvodu, že je to hardback. Napravo je UK paperback. Celkově ať už sérií Skleněný trůn, nebo sérií ACOTAR hodně se naši vydavatelé inspirovali obálkami UK verzí. Je celkem smutné, že nám chybí ty krásné tmavé hardbacky Skleněného trůnu. :(Příběh:
Jak už jste asi pochopili, celý tento příběh vznikl díky příběhu o Krásce a zvířeti, kterým se autorka inspirovala a udělala retelling.
Feyre zdatná lovkyně, která svým loveckými schopnostmi udržuje při životě nejen sebe, ale i svoji rodinu, otce a své dvě sestry. Jenže jednoho dne zastřelí obrovského vlka a tím si zadělá na problémy. Feyre nežije v obyčejném světě, ale žije blízko u zdi a co je za zdí? Svět víl, který se rozděluje na dvory. Zabitím vlka se provinila a musí za to zaplatit svým životem a tak se Feyre, největší odpůrce víl, dostává na Jarní dvůr jako vězeň a zajatec. Jenže co ji tam čeká? Jsou víly tak špatné, jak se o nich povídá? A jak už retelling na krásku napovídá. Zamiluje se Feyre do zvířete, nebo poruší pravidla retellingu?


Moje recenze:
Tak už vám prozradím, jestli je to kopírka Krásky, nebo jestli autorka zapojila svoji fantazii a od Krásky se jen lehce odpíchla. Tady je to ten druhý příklad. Abych se přiznala, ze začátku jsem zapomněla, že je to retelling a celou dobu si říkala, co je na tom tak známého. V půlce knihy mi to došlo. Autorka se od Krásky a zvířete jenom lehce odpíchla a vytvořila zcela nový svět a nové postavy. Jediné co to má s Kráskou společného je začátek a ani ten úplně zdaleka ne. Během čtení narazíte na části, které jsou právě lehce, ale jenom lehce inspirované např. kletba a scéna, která je typická pro Krásku a je to ta scéna, kdy ji zvíře ukáže knihovnu. Nebojte se, autorka ji přetvořila tak, aby to ladilo k příběhu.
Již zmiňovaný svět, který vytvořila můžete vidět na mapce. Jak já MILUJU MAPKY! Jak už jste postřehli, tak celý svět je rozdělen na vílí část a lidskou část, ta je podstatně menší. Vílí část je zajímavá, protože se rozděluje na 7 dvorů. V první knize se Feyre podívala do Jarního dvora, který je nádherný, jako to nejpohádkovatější jaro.


Navazujeme na postavy, kterých je v knize docela dost a ještě více si jich zamilujete, a to i záporáky. Miluju sarkasmus a v knize je ho dost, tak si na to připravte nervy, pokud si v něm neholdujete tolik jako já. Každá postava je perfektně popsaná a je něčím výjimečná. Navíc na googlu, IG, tumblru je dost fan artů, na čemž je vidět, jak autorka dobře postavy popsala. V hlavní trojici (Feyre, Tamlin, Lucien) jsem si nejvíce zamilovala Luciena. Ten je jasný příklad týpka, po kterém bych jela já. Ve vedlejších rolích jsem si zamilovala Rhysandra. Pokud si knihu přečtete, uvidíte proč. :D
Hlavní hrdinka je sympatická, rozhodně to není žádná nána, i přes to má nějaké nedostatky, které mě hodně překvapily, už jen z toho důvodu, že je to retelling na Krásku, ale o tom se rozpovídám v 'Povídání nad knihou'. Kdybych ji měla srovnat s Celaenou, tak je Feyre více inteligentní, hodnější a sympatičtější.
Jediné malinkaté mínus, které jsem našla určitě většina lidí odpustí. Na mě bylo v knížce stále moc děje, až mi přišlo, že žádný velký zvrat nenastal, celou dobu jsem čekala na to velké WAU. Jenže to nepřišlo. Stejně to autorce odpustím, protože jsem si čtení vážně užila a říkám si, že těch milion stran, které má druhý díl, vůbec nebude problém překonat, protože, vlastně to jsem ještě nezmínila, je to SAKRA ČTIVÉ.! A to nemluvím o těch krásně jednoduchých vtipech, který pochopí každý. :D


Styl psaní má Sarah opravdu jedinečný, na mě někdy až moc těžký. Spoustu vedlejších vět. To by češtinářka měla radost.
Rozhodně styl psaní Sarah může být u jejích knih klíčový, i kdyby se vám sebe víc líbil příběh, mohl by vás odradit styl psaní, protože věřte mi znám to, když se to stane, je to oprus. Rozhodně doporučuji před koupí knih od Sarah, přečíst si nějaké ukázky a zjistit, jestli vám její styl vyhovuje.U Dvoru je vidět, že už autorka je trochu vypsaná, takže si vás získá snadněji jak Trůn, kde bylo dost poznat, že nebyla ještě vypsaná.Komu bych knihu doporučila?
Rozhodně by si ji neměl nechat ujít žádný fanoušek Sarah J. Maas, už jen aby mohl porovnat obě autorčiny série. Rozhodně neudělá chybu, když po ni sáhne fanoušek fantasy, avšak určitě se bude líbit i odpůrcům retellingů, protože SAKRA, ta kniha za to stojí!!! Navíc pokud jste milovníci citátů, tak v této knize se v nich doslova topíte. :D

Závěr:
Z recenze vám asi došlo, že se řadím, do té skupiny, která tuhle knihu vášnivě miluje a až si našetřím, určitě si pořídím nějaké ty svíčky atd. Jednoduše knihu doporučuji, doporučuji a doporučuji!!! Takže vy opozdilci, kteří jste tuto sérii ještě nečetli, směle do ní. :)
Hodnocení: 100%
5 komentářů:

 1. Tuto sérii si chci už delší dobu také přečíst. Jenže je takových knih, které chci číst, že nevím, kdy na tuto dojde řada. Ale určitě se k ní dostanu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máš stejně jako jsem to měla já. Stejně si ji dej na vrchol TBR listu. ;)

   Vymazat
 2. Já bych naopak řekla, že děje tam moc nebylo :D (naštěstí se to spravilo v poslední třetině) Jsem zvědavá, co řekneš na druhý díl :)

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat

Děkuji ti za komentář.