pátek 21. července 2017

Pár rad před čtením knihy | PosledníAutorka: Alexandra Oliva
Orig. název: The Last One
Žánr: psychothriller s apokalyptickou zápletkou
Počet stran: 304
Nakladatelství: Knižní klub
Orig. vydání: 2016
Vydáno v ČR: 2017
--------------------------------------
Proč jsem si knihu vybrala?
Kniha anotací prakticky slibuje něco podobného jako Hunger games. A to přiláká každého fanouška Hunger games. Plus aby knížka nebyla obyčejná obsahuje apokalyptickou zápletku, která to určitě nemůže zkazit, naopak vylepšit knihu ještě o level výše. Takže Hunger games plus apokalypsa. Co víc si přát.

Anotace:
Chtěla zažít dobrodružství. Nikdy by ji nenapadlo, jak daleko všechno zajde… Začalo to jako televizní reality show, nazvaná příznačně Ve tmě. Dvanáct účastníků vysadili v hlubokých lesích a vystavili podmínkám, které měly prověřit jejich sílu, odolnost, vytrvalost. Izolovaní od vnějšího světa netuší, že v něm došlo k něčemu strašlivému. Jakékoli projevy zkázy chápou coby součást hry, zinscenovanou zkoušku. Všude je přece sledují kamery, odposlouchávají mikrofony. Alespoň tak tomu všichni věří, včetně mladé ženy přezdívané Zoo, jedné z favoritek soutěže. Zoo chce obstát, tvrdošíjně jde za svým cílem. Ale realita se děsivě a nenávratně změnila. Tady už nejde o vítězství, ale o přežití… a nejen její.  
Autorka:
Narodila a vyrostla v malém městečku v Adirondackém pohoří v severovýchodní části státu New York. Absolvovala bakalářské studium historie na Yaleově univerzitě a magisterské studium oboru tvůrčí psaní na newyorské The New School. Žije s manželem v regionu Pacific Northwest. Román Poslední je její literární prvotinou. Během jeho psaní se zúčastnila dvoutýdenního kurzu Boulder Outdoor Survival School, prestižní školy výcviku pro přežití.
Obálka:
Česká obálka se v tomto případě držela originálu, ale co jsem koukala, tak ostatní si obálky udělali podle sebe. Některé, které mě zaujaly jsou opravdu nádherné. Pokud chcete vidět všechno jděte na tento odkaz, odkud jsem čerpala všechny tyto obrázky obálky knih.


 Příběh: Ten vezmu ve zkratce, protože v knížce jde o jedno, o přežití. Jenže nemáte přežít tím způsobem, aby jste si zachránili život, ale tím způsobem, aby to zapůsobilo na diváky. To je hlavní cíl! Naše hlavní hrdinka, Zoo, její pravé jméno zjistíte, až na konci knihy (VÁŽNĚ!), je odhodlaná a soutěž si chce co nejvíce užít. Plánuje až tuto show vyhraje se vrátit domů k manželovi a konečně se usadit a založit rodinu, takže tuto soutěž pojala jako poslední možnost dobrodružství. Celé to začíná jako obyčejná televizní reality show, musí podepsat spousty smluv o tom, že nesmí nijak vážně ohrozit své spolu účastníky soutěže atd. Pak začíná SHOW. Některé týmové úkoly mezi některými účastníky vytvoří spojence, některé naopak protivníky. Odvysílá se jenom pár dílů, než si lidé ze štábu uvědomí, že už asi nikdy další díly neodvysílají. Celá show skončila dřív než začala, jenže jak to má Zoo vědět? Lidé ze štábu umřeli dřív, než jí mohli dát vědět, co se děje.


Moje recenze:
Po napsání recenze jsem se rozhodla ji pojmout trochu jinak, spíše jako takové rady před čtením, ale stále je nitro tohoto článku recenze.

Hned na začátku po přečtení prvních tří kapitol jsem pochopila, že jsem knihu nepochopila. :D Od začátku se knížka dělí na dva příběhy. Jeden, který je ten typický pro příběh a to chronologický, od začátku do konce, takže se seznámíme s účastníky show a jejich prvními dny natáčení a ten druhý začíná zhruba v půlce prvního příběhu a seznamuje nás s částí, kde už se všechno zvrtlo.
Chvílemi jsem se bála, že na mě knížka přenese nějaký virus a ten mě zabije. :D
Kniha začíná větou: ,,Ze štábu zemře jako první střihač." Tudíž, jak jsem vám předtím říkala, o těch dvou příbězích, tak to tak úplně o 0.kapitole neoplatí. Ta je úplně mimo. Spíš bych jí nazvala prologem, než kapitolou. 

Teď trochu k té recenzi. Já nejradši začínám tím, co mě zklamalo. A to byl ten psychothriller, do kterého se kniha řadí. Protože ve mně kniha nevyvolala nějakou hrůzu nebo pláč. Zkrátka kniha bez citů. Z tohoto příběhu by se dalo tolik emocí vyždímat. Nevím čí je to chyba, protože hlavní hrdinku považuji za jednu z těch, které patří mezi opravdové lidi a ne ty perfektní, které vídáme v knížkách. Hlavní hrdinka řeší nám všem lidské problémy. Př. Hrdinka nosí brýle, ale v jiných knihách byste to ani nezaregistrovali, ale tady ji autorka obrala o lidmi naprosto nepostradatelný smysl tím, že jí brýle rozbila. Po většinu příběhu je hlavní hrdinka, řekněme "slepá".
Když už jsem jí načala: Zoo je obyčejná mladá dáma, kterou si všichni zamilují a tak i čtenáři. s manželem má poklidný život, má ráda zvířata, a proto přezdívka Zoo. Nečekejte žádné naivní náctileté děti, do této reality show, se přihlásili dospělí, kteří tuto výzvu myslí vážně. Průměrný věk je okolo 30. O postavách se toho moc nedozvídáme, ale po větší část příběhu je Zoo sama, takže ani žádné citové spojení mezi ní a druhými účastníky nevznikne a nám se mohou zdát ostatní spoluhráči fuk. Upřímně, stále jsem se nerozhodla, jestli toto beru jako mínus nebo plus. Na to si každý udělejte vlastní názor.
Komu bych knihu doporučila?
Určitě těm co mají nervy na pomalý začátek. Pokud patříte mezi něžné duše, které čtou romantické knihy, ale chtěli byste si nějaký ten lehčí psychothriller přečíst, jděte do ní! Jestli jste fanoušci apokalyptických knih, tak na vašem TBR listu nesmí chybět.
Závěr:
Styl psaní je dost popisný, proto nechápu, proč nám autorka ostatní účastníky více nepopsala. Knížka se mi po všech stránkách líbila až tedy na to, jak jsem zmiňovala tvrdý psychothriller to vážně není a na velmi pomalý rozjezd! Příběh měl být krvelačnější, hrůzostrašnější. Tomuto žánru nemohu tuto chybu odpustit. Celkově bych ji ohodnotila, jako lepší průměr, protože i po tom pomalém začátku jsem se ke knížce ráda vracela.
HODNOCENÍ: 60%
I přes to, že se vám může zdát recenze negativní, jsem ráda, že jsem si tuto knížku přečetla.


Tato recenze byla ve spolupráci s Mega knihami. Jsem moc ráda, že jsem s nimi mohla tuto spolupráci mít, je to pro mě velká zkušenost a tým Megaknihy je ten nejlepší. Navíc já díky této spolupráci zjistila, že na eshopu Megaknih naleznete i anglické knihy. To jsem vůbec nevěděla, určitě si od nich také sama něco brzy objednám. Moc jim děkuji za zaslání knihy a tedy i za umožnění mi vrhnout se do tohoto apokalyptického světa.
Knihu koupíte na tomto odkaze s nejlevnějším poštovným v ČR.


6 komentářů:

 1. Tuto knížku mám už delší dobu v to-read listu a po této recenzi se na ni opravdu těším. Příběh zní zajímavě, tak jsem zvědavá :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se na ni vrhni a nezapomeň potom dát vědět tvůj názor. :) Budu se na něj těšit.

   Vymazat
 2. Hned na začátku jsem pochopila, že jsem knihu nepochopila - to je velice trefné a sedí to i na mě :D Pro mě byla Poslední velkým zklamáním, autorka nevyužila potenciál námětu, chyběla mi gradace, nerozuměla jsem (ne)využití toho zástupu postav, jejichž jména a přezdívky mě akorát mátly... Ale přesto mě autorka přesvědčila, že jejím dalším knihám šanci ještě v budoucnu dám, pokud nějaké napíše.
  Skvělá recenze, opravdu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mnohokrát. :) Jsem ráda, že si mě utvrdila v tom, že není chyba ve mně, že bych knize nerozuměla. S těmi postavami mám já problém vždy. I v reálu si nepamatuji jména svých kamarádů. :D

   Vymazat
 3. Na tuto knihu už jsem četla tolik recenzí a všichni se shodují na všem :D Že knize nerozumí apod. Já jsem odstoupila od koupi knížky a radši si ji jdu jen půjčit do knihovny, abych pak nelitovala peněz :D Tak jsem na to moc zvědavá.

  Moc pěkná recenze a blog :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji mockrát. Určitě si ji pujč v knihovně, když se ti bude hodně líbit, tak si ji koupit můžeš vždycky. :)

   Vymazat

Děkuji ti za komentář.