úterý 17. října 2017

Alenka a zombíci trochu jinak | Alice in Zombieland


 
Autorka: Gena Showalter
Český překlad: Alenka v říši zombií
Žánr: YA, fantasy, mysteriózní, zombie
Počet stran: 404 (328)
Nakladatelství: Harlequin (Fragment)
Orig. vydání: 2012
Vydáno v ČR: 2017
----------------------------------------------------
Anotace:
Nezastaví se, dokud nepošle každou chodící mrtvolu zpátky do hrobu. Navěky. Kdyby někdo řekl Alence Bellové, že se jí v jednom úderu srdce změní život, vysmála by se mu. Aby se z jejího šťastného života stala tragédie? Ale no tak. Jenže to je přesně to, co se stalo a trvalo to přesně jeden úder srdce. Jedno mrknutí, jeden nádech, jedna sekunda… a všechno, co znala a milovala, bylo pryč. Její otec měl pravdu. Příšery existují. Aby pomstila svou rodinu, musí se naučit bojovat s nemrtvými. A aby přežila, musí začít věřit největšímu rebelovi ze všech – Coleovi Hollandovi. Ale i Cole skrývá tajemství, a jestli si Alenka nebude dávat pozor, může se ukázat, že tahle tajemství jsou nebezpečnější než samotné zombie.
 Autorka: Gena Showalter je americká bestsellerová autorka. Napsala spoustu sérií jednou z nich je série White Rabbit Chronicles. Dále třeba Lords of Underworld, Everlife.....zdroj: autorčiny stránky
 Obálka: České nakladatelství Fragment má ve zvyku většinou měnit obálky, ale u této se rozhodly pro originál, i když zrovna zde bych chtěla vidět, co by vymysleli. Každopádně originál se mi hodně líbí, ale nejenom obálky, ale i titul knihy nahrávají lidem k domnívání se, že jde o retelling Alenky v říši Divů. Ne! Toto vážně není retelling Alenky v říši Divů!!!!


Zdroj: Fragment

Příběh: Zase se budu opakovat, ale opakování je matka moudrosti, takže...NE! Tohle není retelling Alenky v říši Divů!!! A rozhodně bych knížku nedoporučila čtenářům mladším 14let!!!
V jednom krátkém okamžiku se Ali Bell změní celý život! Při nešťastné autonehodě, která se stala za velmi podivných událostí ji zemře celá rodina. Její ochranářská maminka, paranoidní otec a nejmilovanější sestřička Emma. Jenže život jde dál. Ali se musí vrátit zpět do aktivního života, přestěhuje se k babičce a dědovi a po prázdninách začít chodit do nové střední školy. Na škole panuje jedno velké HALÓ, ohledně jedné skupinky bad boyů. Ve škole se zrovna moc dobře neučí, tedy když už do té školy dorazí, a když už dorazí, tak jsou samá rána, modřina a ještě nevyspalí. Jsou samé problémy. Jeden ze skupinky Ali upoutá, samozřejmě je to fešák, ale každé ráno co se poprvé potkají, mají vizi jejich budoucnosti. A není to ten styl ,,A žili spolu šťastně až navěky." Vidí jak bojují s nestvůrami, které Ali před autonehodou nikdy neměla šanci vidět. Něco ji na tom záhadném klukovi přitahuje, ale také se může stát, že bude její záhubou. Bude Ali odvážná, a přes tyto strašidelné vize se k tajemnému klukovi dostat?

Moje recenze:
Pokud mě sledujete na instagramu, ( @carolineandherbooks ) už určitě víte že, jak říkají angličané, že jsem "fell in love with this book." Nevím co k tomu více dodat. Prostě tohle byla kniha (série) přímo pro mě! Mohla bych ji číst stále dokola a dokola a pořád bych nacházela něco nového.
Něco málo k ději.....
Příběh není nijaký extra zajímavý ani nijak velmi originální. Přirovnala bych ho k Buffy přemožitelce upírů a Vampírské akademii. Dokážu si celý příběh představit s jinými monstry např. upíry...., ALE tato NOVÁ forma zabíjení zombíků je neskutečně zajímavá. Fanouškům The Walking Dead to zezačátku bude připadat jako jedna velká slátanina, protože se tu objevuje jakýsi neurčený druh magie a spousta dalších faktů, ovšem postupem příběhu se sžijete s tímto novým Světem a postavami a už vám to ani nebude připadat přitažené za vlasy. Myslím si, že první díl je jenom rozjížděcí a takové to seznamování s něčím novým, hodně informací naráz. A tak. Dějová linka tu úplně není výrazná. Začátek tak nějak plyne a po půlce se začíná schylovat k nějaké té zápletce a vyvrcholení. Autorka se spíše zaměřila na postavy a vaše scítění se s nimi. A to se jí opravdu povedlo! V této partičce si zamilujete všechny postavy a ve druhém díle k nim další přibydou a to bude ještě větší drámo.
Hlavní hrdinka Ali Bell (Opravdu se mi nelíbí české jméno Alenka, zní tak dětsky!) je silná hrdinka s velkým srdcem. Zezačátku jsem si říkala, jak jí všechno vychází, ALE počkejte do druhého dílu, to jí to autorka vrátila i s úroky. Není to žádná hloupá nána, i když někdy si až moc věří, což ode mě může znít zle, ale já takhle vysoké ambice nemám. Popravdě jí je závidím. Snaží se být právoplatnou členkou a snaží se zvládnout nemožné a i se obětovat a to pak dopadá tak, že ji musí její přátelé zachraňovat a to není zas až tak wau. Vážně si počkejte do druhého dílů, to už je moudřejší. Musíte mít trochu nadhled je jí přece jenom 16 let a už musí přemýšlet, jak zůstat naživu.
Druhá hlavní mužská postava je typický bad boy, který je neskutečně sexy! To vám nemusím říkat, protože vám to asi došlo, ale  kdybyste si vybrali jakéhokoliv chlápka z té party nešlápnete vedle. Jsou zvyklí ztrácet své blízké a proto se s neskutečnou něhou a láskou starají o ty aktuálně žijící. Říkám vám, že vám celá partička bude na konci knihy tak blízká, že se budete snažit do knihy zuby, nehty dostat taky, jenom abyste s nimi prožili chvilku té jejich vzájemné tolerance a lásky.
Strukturu příběhu má autorka pořád stejnou. (četla jsem tři knihy ze série a opravdu schéma je všude stejné) Do strany 100 je spíš knížka zaměřená na vztah hlavních hrdinů a po sté straně se začíná objevovat náznak zápletky a oni se to snaží řešit a tak se to postupně nabaluje až BUM a někdo umře, či se poraní, či další nečekaný zvrat! Knížka ke konci nesmírně graduje a vy jenom přelítáváte očima stránky, protože už tento teror nechcete číst, ale zároveň jo, ale chcete se dostat k té části, kde jsou fialky a všechno je růžové. A jo poslední kapitolka bývá většinou na zklidnění, ale stejně je to krvavé a pro mě psychicky namáhavé. Jo, krvavé jako že dojde i na boj a ten není nijak pěkný. Autorka se s tím nepáře a tady bych dodala, vhodné pro čtenáře od 14let!
Příběh je napsaný poutavě a autorka má velmi specifický styl psaní, až bych řekla slangový. V knížce narazíte na SMS zprávy, které jako pro mě pro nerodilou mluvčí byly chvílemi jako šifry, ale zvládla jsem to a nasmála jsem se. Pokud se rádi u knížky zasmějete jako já, tak vám do oka padne Frosty s Kat. Ti dva to totálně zabíjejí. :D
 Kdybych knihu měla popsat pár slovy byla by to tato: zombie, boj, láska, přátelství, humor a Frosty! Tato slova knihu doslova vystihují!
Komu bych knihu doporučila?
Rozhodně čtenářům starší 14 let! Fanouškům The Walking Dead, aspoň poznáte nový náhled na zombie. A celkově milovníkům zamilovaných knih s pořádnou dávkou akcí a humorem. :)
Mě natolik ohromila, že ještě než jsem knihu stačila dočíst, už jsem měla objednaný druhý díl! A to o něčem svědčí!
Hodnocení: 100%
2 komentáře:

  1. Hezká recenze a fotky, Káji! Docela jsi mě na celou sérii nalákala, ale mám jich rozečteno tolik :( Přidávám si ji na nekonečný to-read list :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji Kačí. To jsem ráda, i nekonečný tbr list se počítá. :)

      Vymazat

Děkuji ti za komentář.