pátek 27. října 2017

Mladý autor vytvořil nový Svět | Madison Winslentová - Svět v planetě


Autor: Marek Kos
Žánr: fantasy
Počet stran: cca 300
Nakladatelství: Barbara
Vydáno: 2017


----------------------------------------------

Autor: Marek Kos tuto knihu napsal ve svých 15 letech, což je ohromující. Představte si, že bych já napsala a vydala knihu. Pro mě absolutně nepředstavitelné. :D
Obálka: Co si budeme povídat, ta na mě vůbec nezapůsobila. Při prvním pohledu jsem si myslela, že bude mít něco společného s 2.světovou válkou. Takže ne, žádný historický román to není! Podle příběhu by kniha mohla mít milion různých a nádherných obálek, které by na ni seděly více. Ale říká se: "Nesuď knihu podle obalu." V tomto případě se tím řiďte. :)
Příběh: Jak jste již pochopili hlavní hrdinkou příběhu je Madison. Nikdy nepoznala svého otce, protože jak jí vypráví její mamka, po jejím narození prostě zmizel, ale do porodnice ji přišel pojmenovat. Madison si nestěžuje nikdy otce k ničemu nepotřebovala a tak se sami zvládnou přestěhovat z České republiky do Anglie do jedné menší vesničky a tady začínají všechny podivné náhody a šeptající hlasy. Zaprvé nastoupí do školy, kdy v ten stejný týden se do Anglie přistěhovali další tři děti z Čech, zadruhé ředitel školy a jejich třídní učitelka také mluví česky, aby toho nebylo málo......Madison se na ruce přes noc zjeví tetování a na vlas to stejné mají i ostatní děti! Madison slyší hlasy, které dříve neslyšela. Je jasné, že je mezi nimi nějaké spojení a Madi musí zjistit proč a jak je to možné. Tento celý příběh je spojený se Světem v planetě, jak jste asi z názvu pochopili, ale vše je mnohem komplikovanější, než se na první pohled může zdát.
"Orel sedící na nejbližší skále se vznese a střemhlavým letem zamíří ke mně. Pár centimetrů ode mě se zastaví. Roztáhne křídla. Jeho perutě vzplanou. Oheň z křídel, šlehající skoro až k nebi, mě začne spirálovitě ovíjet. Když jsem celá v ohni, rozpažím ruce. Síla, kterou pocítím, mě pohltí. Jako by mi kůži pokryl samet. Otevřu oči, mé tělo je oděno do překrásných šatů blankytně modré barvy s narůžovělým opaskem a závojem. Odtančím až na kraj útesu, chci se vznést na mlze poletující kolem. Pohlédnu nadšeně, ale opatrně dolů. Tam se na hladině oceánu odráží třpyt milionů hvězd. Mezi nimi plavou stvoření s lidským tělem, která však mají místo nohou šupinatou ploutev."


Moje recenze: Nejdříve bych chtěla jít po vadách příběhu nebo spíše detailech, které nebyly můj šálek čaje.(ne, kávy ne, nepiju kávu). Na autorově stylu psaní je poznat, že teprve začíná a není sebejistý jako zahraniční bestselleroví autoři, to je jasné, ale přesto to dílo částečně ovlivňuje. Teď k příběhu. Zaprvé je divné, že se matka rozhodne přestěhovat bez důvodu a Madison souhlasí, jako kdyby nesněžilo. Dobře to bych ještě pochopila, prostě věří své matce. Teď k většímu kalibru. Ty náhody, jak je očividné nejsou jenom náhody, ale Madison tomu pořád ne a ne uvěřit. Jako kdyby byla slepá nebo hloupá a to mě zezačátku rozčilovalo. Poslední záporný a hlavní detail, který hodně ovlivnil moje hodnocení knihy byl..............rychlost příběhu. Příběh se neuvěřitelně řítil dopředu, jako kdyby to byl závod formulí. Měla jsem pocit, skoro jako kdybych příběhem projížděla rychlostí 200km/h. Tady bych s negativy skončila a vrhla se na to, co mě uchvátilo a co by mohlo uchvátit i vás. A snad vás i přesvědčilo ke koupi knihy.
Postavy nejsou nijak výjimečné. Ani hlavní hrdinka mě nijak neoslovila. Hlavně z důvodu, jak už jsem psala, že se mi zdála hloupá a naivní, ale ten Svět?! TO je něco pro mě! Určitě víte, že miluju sérii Podzemí a tohle mi ji připomnělo. Je neuvěřitelné, že takto mladý autor dokázal vymyslet takto složitý Svět. Říkáte si, co je tak těžkého vymyslet na Světě, který se nemůže lišit o tolik, jak ten náš. Jo tak to jo, ale jak ho chcete utajit? Je přece vědecky prokázáno, že jádro má přes několik tisíc stupňů, takže v jeho okolí nikdo žít nemůže. Jenže jak tohle chcete věrohodně vyvrátit čtenářům? Jo, to je otázka, ale autorovi to nedělalo žádný problém. Tak jako skvěle vymyslel tento nový Svět, tak stejně lehce se mu ho podařilo si ho obhájit u čtenářů.  I v tomto Světě žijí lidé a jak víte, lidé se mohou chovat jako zvířata, takže i tady dole naleznete nějaké rady a musí se i zde chodit do školy. Jojo, toho se nezbavíte ani tady. Všichni chtějí chodit do Školy čar a kouzel v Bradavicích, já bych radši chodila do této školy. Přečtěte si ji a sami to poznáte.
zdroj: stránky nakladatelství Barbara
Kniha na mě dokázala zapůsobit všemi emocemi. Smutkem, radostí a nepopsatelným záplavem slz radosti i smutku.
Komu bych knihu doporučila?
Dětem od  11 do 15 let.
Pokud stále netušíte co od příběhu očekávat, tak pokud jste četli sérii Podzemí nebo Tajemství gobelínu, tak to se tomu hodně podobá. Zkrátka dívka co objeví nový Svět, takhle to zní obyčejně, ale tento Svět v planetě je neuvěřitelný a neobvyklý!
Hodnocení: 75%
Za e-knihu moc děkuji samotnému autorovi. Sama jsem si ji objednala, protože ji doma prostě potřebuji! Knížka skončila otevřeně, tak doufám, že se dalšího dílu dočkáme. :)
Knížku zakoupíte na tomto odkaze: Madison Winslentová - Svět v planetě
Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji ti za komentář.