neděle 27. května 2018

Jak probíhají Vánoce na Nočním dvoře? Co kdo komu dal za dárky? Je Cassian stále takový pitomec? Dokáže být Nesta ještě otravnější? || A Court of Frost and StarlightNázev: A COURT OF FROST AND STARLIGHT
Autorka: SARAH J. MAAS
Žánr: YA fantasy
Počet stran: 272
Série: A Court of Thorns ans Roses #3.1
Vydáno: 2018 - květen
KAŽDÝ FANOUŠEK SI TUTO NOVELKU STEJNĚ PŘEČTE, TAKŽE RECENZI BERTE JAKO SHRNUTÍ MÝCH POSTŘEHŮ A TOHO CO SE MI LÍBILO A NELÍBILO. NENÍ TO PLNOHODNOTNÁ RECENZE!

" To family old and new. Let the Solstice festivities begin."

Asi všechny zajímá jak si tato novelka vedla. Připomínám je to NOVELA , takže mé očekávání nebylo nic velkého. Jak už anotace říká, hlavním tématem je Winter Solstice, čili něco jako naše Vánoce.
Co jsem od knihy očekávala já?
 • více Nesty a Cassiana, rozvinutí jejich vztahu atd.
 • rodinné a vtipné chvíle Inner circle a jejich přátel př. vsázení se o kraviny, Cassian a jeho hlášky, všichni si dělají z něho srandu atd.
 • zkoumání Feyřiny sněžné moci
 • konečně aby se Elain vzchopila a vybrala si chlapa ( a že jich je na výběr plno)
 • Tamlin aby si našel jeho lady
 • Mor vyšla se svým tajemstvím na světlo
 • méně sexu (Feyre a Rhysand)
A teď to hlavní. Co jsme dostala?
Jenom ty rodinné a vtipné chvilky, ale zase jich tam bylo požehnaně a i ten sex byl omezený. Konečně!
Takže vy všichni, kteří jste čekali na Nessian scénu budete zklamaní tak jako já. ALE na konci knihy je ukázka z dalšího dílu této série a vypadá to, že v hlavních rolích bude právě Nesta s Cassianem. JÁSEJME!!!
AHM. Teď už k serióznímu tématu. :D


Dovolím si přeskočit převyprávění příběhu, protože je to opravdu jen novela takže vlastně žádnou dějovou linii moc nemá a hodím vám sem oficiální anotaci.


Narrated by Feyre and Rhysand, this story bridges the events in A Court of Wings and Ruin and the upcoming novels in the series.
Feyre, Rhys and their companions are still busy rebuilding the Night Court and the vastly changed world beyond. But Winter Solstice is finally near, and with it a hard-earned reprieve. Yet even the festive atmosphere can’t keep the shadows of the past from looming. As Feyre navigates her first Winter Solstice as High Lady, she finds that those dearest to her have more wounds than she anticipated – scars that will have a far-reaching impact on the future of their court.


Nejdříve si znovu pěkně rozebereme slovo NOVELA. Protože to je opravdu dost důležité, abyste věděli co to znamená a pak věděli, co máte očekávat.


Novela je vypravování středního rozsahu v próze. V novele vystupuje méně postav a děj se zaobírá jedním tématem na menším časovém úseku a spěje k překvapivé pointě.


Tak teď když tohle máme za sebou, tak se dám do rozebrání této novely.
Vypravování středního rozsahu v próze. SPLNĚNO.
V novele vystupuje méně postav. SPLNĚNO.
Děj má jedno téma. SPLNĚNO.
Děj spěje k překvapivé pointě. ANO/NE.
Až při vytváření této recenze jsem si uvědomila, že žádná pointa v knize nebyla. K mému překvapení mi to ani nevadilo. Tato novela by se dala nazvat tzv. vycpávkovým dílem, ve kterém se nic neděje, ale svým způsobem otevře brány dalšímu dílu.


"We can't kill our way out of this one."

Postavy byly stejné jako v předchozích , ale v tomto díle byla neskutečně otravná Nesta ještě otravnější než obvykle. Ano, jde to! Takže všichni, kdo ji nemáte rádi, přeji vám hodně štěstí a doufám, že při zmínění Nestina jména knihu nevytrhnete z desek. :D Já jsem Nestu v minulých dílech milovala, ale tady se vařila krev i mně a co chudách Cassian.
Když už jsme u těch postav v tomto díle máme možnost nahlédnout do hlavy nejen Feyre a vidět příběh z její perspektivy, ale máme tu možnost i u Rhysanda, Cassian a Mor. Neočekávejte od toho moc. Opravdu půlku knihy vypráví Feyre a za ní má zbytek Rhysand a Mor s Cassianem mají zhruba 4 kapitoly. Jak smutné.
Teď mi to zní jako když se mi tato novela nelíbila, ale naopak. Já si to užila. K mému údivu jsem si nejvíce oblíbila ty chvíle, kdy Inner circle nedělá vůbec nic a jen si válí šunky. To je ta chvíle, kdy jsou nejzábavnější a to této knize dodalo tu vánoční náladu. Jo nechápu proč knihu s vánočním tématem vydali v květnu. Chtěla bych vypíchnout, jak autorka píše, protože její předchozí díly jsem též četla v angličtině a bylo to peklo. Prokousávala jsem se tím, ale tady mi všechno rychle ubíhalo. Možná je to tím, že jsem si už na její styl psaní zvykla nebo prostě už to neměla tak kostrbaté. Český překlad je opravdu výborný. Važme si toho.
Asi hlavní co vás bude zajímat je: Jestli je nutné tuto knihu přečíst, i přes to že je to novela. A já odpovídám ANO. Zaprvé byste přišli o dost pikantní odhalení a nepochopili byste proč se dané postavy chovají tak, jak se chovají.


"To the blessed darkness from which we are born, and to which we return."Co se angličtiny týče Sarah J. Maas a Leigh Bardugo jsou dvě autorky, které mi dělají problémy se čtením v originále, ale v tomto případě jsem Sarah J. Maas pokořila a přečetla ACOFAS na pohodu. Zařadila bych to do takové střední až těžší obtížnosti čtení.
80%
Jako ukázku jsem se rozhodla vybrat dvě nejvtipnější scény. :D

"It is there for anyone to drink, you know. Help yourself to whatever you want." "Dangerous words, Rhysand," Amren warned, strutting through the door, nearly swallowed up by the enermous white fur coat she wore. Only her chin-lenght dark hair and solid silver eyes were visible above the collar. She looked-
"You look like a angry snowball," Cassian said.
I clamped my lips together to keep the laugh in. Laughing at Amren wasn't wise move.
The angry snowball narrowed her eyes at him. "Careful, boy. Wouldn't want to start a war you can't win."
He glared at me, then the bottle, then Cassian... and finally stormed across the room, took the bottle from my hand, and chugged the rest. Cassian grinned with delight. Mostly because Rhys drawled from the doorway, "Well, at least now I know who's drinking all my good wine. Want another one, Az?" Azriel nearly spewed the wine into the fire, but made himself swallow and turn, red-faced, to Rhys. "I would like to explain-" Rhys laughed, the rich sound bouncing off the carved oak mold- ings of the room. "Five centuries, and you think I don't know if my wine's gone, Cassian's usually behind it?" Cassian raised his glass i a salute.2 komentáře:

 1. Super recenze! :) Zrovna ACOFAS taky čtu, tak jsem zvědavá. Já Nestu neměla ráda už v předchozích dílech :D Takže se obávám, že tady ji budu vyloženě nenávidět, pokud je to tak, jak píšeš :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc. Myslím, že v dalších dílech si Nestu na 100% všichni oblíbí!

   Vymazat

Děkuji ti za komentář.