pondělí 22. října 2018

DECH || Povídání nad knihou #2

Dech? Umíme správně dýchat? Co je to bránice?
Na tyto otázky v dnešním článku naleznete odpovědi. Článek je založen na mých vědomostech, které mi byly předány ve škole a od profesorky pěvecké a dechové výchovy. Fakta jsou ověřená.
Nejsem žádný odborník či učitel zpěvu nebo lékař, ale mám za sebou 7 leté studium na základní umělecké škole obor sólový zpěv a pěvecká výchova a to mi už nějakou kvalifikaci snad dává, protože dech jde v ruku v ruce se zpěvem, bez kterého nikdo z nás neumí žít. Ale moc lidí si neuvědomuje, že třeba zpívají krásně, ale špatně a dochází k opotřebovávání a ničení hlasivek a může dojít i ke ztrátě hlasu. Abychom se tomuto vyvarovali, musíme nejdřív umět SPRÁVNĚ dýchat, ale zvládáme vůbec to?

Sami na sobě si vyzkoušejte, jak dýcháte. Možná ani vy nedýcháte správně a můžou za to nervy. Správně umíme dýchat hned při narození, ale s příchodem nervů o tuto schopnost přicházíme. Stoupněte si, narovnejte se a zhluboka do plných plic se nadechněte přes ústa. Na pár sekund zadržte dech a pomalu vydechněte. Tuto činnost párkrát zopakujte a plně si přitom uvědomujte kudy vám dech prochází.
Dvě varianty:
A)Nadechli jste se, zvedla se vám rameno a zastrčilo břicho, přitom se vám vyklenuly žebra do stran. Zadrželi jste dech a vydechli. Při výdechu došlo k vyklenutí břicha a vyprázdnily se plíce a ramena šla dolů.
B)Nadechli jste se. Vyklenulo se vám břicho, ramena zůstala na místě a plíce se rozšířily do stran. Vydechli jste a břicho se vám zastrčilo a plíce zmenšily svůj objem.
Tak jakou verzi jste měli vy? Hned teď to napište do komentářů a já vám za chvíli (níže v článku) řeknu, která verze je správná a proč. :) Nebojte, za žádnou odpověď vám neutrhnu hlavu. Mně trvalo dlouhou řádku let, než jsem se z části naučila dýchat správě.
A teď si řekněme, co to je bránice. Že jste o tom nikdy neslyšeli? Možná jste jenom ve škole zrovna nedávali pozor, či jste již tuto informaci pozapomněli. Bránice je velice důležitá součást systému při dýchání a zejména při zpěvu. Bránice je svalo-šlachová blána/kapesník, který se nachází nad žaludkem. Zhruba tam, kde vám končí hrudní kost. Pokud si sáhnete na břicho a zasmějete se, tak ucítíte, jak sebou škube. Bránice vám hodně ulehčuje práci při zpěvu, samozřejmě pokud ji umíte používat. Je to nástroj, bez kterého bychom pravděpodobně ani neuměli mluvit natož dýchat. O ní se budu více zmiňovat v článku o zpěvu, teď se vraťme k dechu.
Pokud dýcháte podle verze B), tak vám velice gratuluji, protože vám nervy nezničili správné dýchání. A věřte, že jste jedni z mála, kteří tuto schopnost mají. A vy, kteří jako já dýcháte podle verze A) neboli typ horního dýchání, měli byste začít trénovat. Jak? Lehněte si na zem břichem nahoru, na bránici položte knihy a nadechněte se, pokud se knihy nadzvednou, jste vítězové.
A jak že to funguje? To dokonale popisuje tento obrázek. Při nádechu se vám naplní nejdříve dolní část hrudníku, která tlačí na bránici a ta se rozpíná do všech stran, dále dech prostupuje plícemi až jste plní. Proto by se mělo břicho vyklenout, protože vzduch ve vás tlačí na stěny kolem sebe.
Už víte, jak byste dýchat měli a neměli, ale proč máte dýchat správně? Protože tím, že nepoužíváte své ústrojí, tak jak byste měli, začne vám tuhnout hrudník a dochází k zablokování všech možných míst.
Tak doufám, že se vám u dýchání nezamotala hlava, pokud ano, je to správně. Konečně dýcháte do všech sklípků a došlo k oživení všech buněk a na to vaše tělo nebylo zvyklé a proto reaguje točením hlavy, ale za chvíli to přestane.
Moc děkuji za přečtení článku. Doufám, že teď už víte, jak byste měli dýchat a budete se jen zlepšovat. Tento článek byl sepsán za účelem neplacené propagace knihy DECH od Sarah Crossan.
zdroj: https://baronet.cz/dech
Knihu pravděpodobně nebudete znát, vyšla už před mnoha lety u nakladatelství Baronet a zabývá se vzduchem a jaké by to bylo, kdybychom za kyslík museli platit. Proto si myslím, že když v našem světě dostáváme něco zadarmo, tak proč to plně a správně nevyužít. Ovšem pokud by vás spíše zajímala tragická YA dystopie, budu ráda, když si na mé doporučení knihu přečtete. Dech je první díl duologie, která vám zaručeně vyrazí dech.
- Kája
*Omlouvám se za fotky v tomto článku, ale nevěděla jsem jaké jiné použít. :D

5 komentářů:

 1. Super článek! Na dýchání se v dnešní době docela zapomíná, tak jsem ráda, žes to připomněla :) A Dech jsem četla před delší dobou, celá duologie se mi tehdy moc líbila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za milý komentář. Je to pravda, lidé zapomínají dýchat, přitom je to takový obyčejný úkon, který už většina z nás ani nezvládne správně. Opravdu velká škoda. :(
   Ano, souhlasím. Tato duologie má něco do sebe. Já si ji moc užila. Prostě dystopická pecka. :)

   Vymazat
 2. Super článek! Já si svůj dech začala uvědomovat, když jsem začala chodit na jogu. Je pravda, že se na dýchání obecně dost zapomíná, a přitom špatné dýchání dělá dost problémů. Jinak bych řekla, že dýchám správně :D
  Jinak o knize jsem slyšela a dokonce ji mám i doma! Bohužel jsem se k ní ještě nedostala a druhý díl jsem si zatím také nekoupila. Ale chci si ji přečíst :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc za milý komentář a přečtení článku. :)
   Ano, na józe je hlavní ten dech, takže většina lidí co jógu dělá, by měli umět správně dýchat. Je dobře, že to umíš. Lidé se správným dechem lépe zvládají stres a nebolí je tolik záda.
   A ke knize, tu si musíš přečíst. Opravdu jedna z nejlepších dystopií vůbec! :)

   Vymazat
 3. O dychu a samotnom dychami by som tiež vedela hovoriť.
  Mozem si povedať ze veď sa nic nedeje, všetko je v poriadku, co tam po nejakom dýchaní a potom Bum! Hyperventilacna tetania ako hrom. Zablokovaná hrudna chrbtica a časom aj bedrá. To už teda nie je žiadna sranda.
  Po rokoch sa nanovo učiť dýchať pretoze za tie roky sa zle návyky len ťažko vykorenuju.
  Pekný článok.

  OdpovědětVymazat

Děkuji ti za komentář.