úterý 8. ledna 2019

10 knižních předsevzetí na rok 2019

Zdravím vás u prvního plnohodnotného článku v roce 2019!
Ne ještě to není nejlepší knihy za rok 2018 ani Knihoježíšek, kterého letos dělat vůbec nebudu. Zaprvé protože jsem pozadu a zadruhé protože jsem vám již vše ukázala na instagramu @coralineandherbooks , ale bude to moje knižní předsevzetí pro tento rok. Doufám, že díky právě tomuto článku budu více produktivní a organizovaná osoba. S některými "úkoly" jsem už začala v minulém roce, ale nijak jsem to nezveřejňovala, protože jsem nevěděla, jestli jsem vůbec schopna je splnit a jak se ukázalo, nejsem. Bohužel můj bankovní účet není bezedný, proto tento rok provedu více opatření a opravdu se budu snažit vše dodržet. Pokud vaše peněženka ještě brečí od minulého roku, můžete se zapojit také a snad i ušetřit v roce 2019. A jdeme na to!

1. Koupit jen tolik knih, kolik přečtu!
Tady je to trošku sporné, protože těch knih vychází tolik! Například já se v lednu těším na 8 knih, které budou vycházet, přičemž zvládám přečíst maximálně 4 knihy za měsíc. :D
Věřím, že pro některé tento úkol bude jednoduchý, ale pro mě ne! Já na tento bod koukám tak, že když přečtu knihu, tak se odměním jinou. :) Ale chtěla bych samozřejmě koupit spíš méně né více než to, co zvládnu za ten měsíc přečíst. :D
Kolik vy koupíte knih vzhledem k tomu kolik jich za měsíc přečtete?
2. Poslouchat více audioknihy!
Co si budem povídat, uklízení zabere hodně nevyužitého času. Navíc na youtube je teď k nalezení spoustu audioknih a naše úžasná knihovna jich má v zásobě také dost. A tudíš ušetříme za knihy. Sice je to možná trochu pirátské, ale tak co. 
Jak v minulém roce, tak i v tomto bych chtěla poslouchat Harry Pottera, kterého mám rozposlouchaného a tuším, že teď přijde na řadu třetí díl. Také jsem začala poslouchat Hru o trůny, ale jméno Jamieho Lannistera v ní vyslovují jinak, než jsem zvyklá ze seriálu, tak spíše zkusím čtení fyzické.
3. Dočíst ukončené série!
Tohle je u mě opravdu velký problém. Stane se mi, že mám rozečtenou sérii, pak si dám od ní skoro půl roku pauzu a už ji nikdy nedočtu. A s tím počtem, kolik nových sérií vychází, bych s tím měla něco udělat. Mezi mé rozečtené série, které už autoři dokončily patří:
 • série Demonata (celkem:10 knih, přečteno: 9 knih)
 • Skleněný trůn (celkem: 8 knih, přečteno: 5 knih)
 • The White Rabbit Chronicles (celkem: 4 knihy, přečteno: 3 knihy)
 • Čáry života (celkem: 2 knihy, přečteno: 1 kniha)
 • Illuminae files (celkem: 3 knihy, přečteno: 1 kniha)
 • Dividing Eden (celkem: 2 knihy, přečteno: 1 kniha)
4. Číst knihy od českých autorů a též v češtině!
Věřím, že někteří z vás mezi svými předsevzetími naleznou spíše "číst více v angličtině (či v jiném jazyce)", ale já to mám naopak. Ze 70% moje knihovnička obsahuje anglické tituly a i více anglické knihy čtu. Miluji ten jazyka. 
Ale pořád je čeština můj rodný jazyk a díky Kubovi z @bookscalling , který pravidelně pořádá měsíční book cluby zaměřené na české autory, by se mi toto předsevzetí mohlo podařit. Už teď jsem přihlášená na lednový book club, který bude s autorkou knihy Místa ve tmě Lidmilou Kábrtovou.
A také je tu ještě jedna sice nepříjemná věc, která mi ovšem s touto výzvou může pomoci, povinná četba.
5. Mít rozečtené maximálně 3 knihy!
Momentálně v tuto chvíli jich mám rozečteno 6 knih. A to mě přivádí dost často do čtecí krize. A tento bod bude i jeden z prvních, na který se v tomto roce zaměřím. Mezi rozečtené knihy spadají: Základy psycholingvistiky (kniha k seminárce), Hra o trůny, Sky in the deep, They both die at the end, Evžen Oněgin (povinná četba, která už měla být dočtená), Média, lži a příliš rychlý mozek. 
6. Číst více komiksy, mangu a poezii!
Ne to není důvod pro to, abych si rychle navýšila počet knih do čtecí výzvy. Zkrátka si rozšířit obzory. Navíc mangu jsem si opravdu zamilovala, takže v roce 2019 jdu do ní naplno!
7. Zbavovat se knih, které nepotřebuji!
Mluvím o těch knihách, které se mi třeba nelíbily, nebo už je nepotřebuji mít doma z nějakého důvodu. Moje knihovnička začíná přetékat, tak proto! Někdy takovéto knihy sdílím na IG, tak mě tam nezapomeňte sledovat.
8. Rozšířit svoji sbírku Funko pop!
Tohle je jedno z předsevzetí, které mi zrovna moc peněz neušetří, ale chtěla bych svojí sbírku Funko pop rozšířit o postavy z Game of Thrones. Zatím mám dvě Daenerys, Tyriona a Cersei. A i bych si chtěla pár Funko pop předělat. Jednou z nich by měl být Cardan - z Krutého prince. Dále pak Nesta, Feyre, Rhysand a celý Inner circle!
9. Pravidelně vydávat články a více fotit fotky a najít svůj styl!
Nevím jestli jste si toho všimli, ale dost zápasím s filtry na IG. Mám pocit, že je potřebuji používat, protože slednocují feed, ale popravdě to pak vypadá jako ještě větší guláš. A tím najít svůj styl jsem myslela, na čem se mi nejvíce líbí fotit knihy atd. Zatím zkusím dělat spíš takovou směsici všeho a uvidím jak to dopadne. A blog? No tady je to vyloženě jen přání do nebe, protože si vůbec nejsem jistá, jak to s ním dopadne. Už jsem ho v jednu chvíli chtěla nadobro pohřbít, ale pak přijde jeden dobrý nápad a já mám chuť blog znovu oživit. Takže tady v tomto případě se asi ani o nic snažit nebudu a ponechám to náhodě.

10. Knihy, které bych už si vážně měla přečíst!
Buď jsou to ty, které už dlouho straší v knihovničce, anebo už jsou tak vyhypované, že už je nemohu více odkládat! Tady je seznam:
 • Shatter me série
 • Probudím se na Šibuji
 • Everless
 • Jedna želva za druhou
 • Šest vran duologie
 • knihy od Colleen Hoover
 • Furyborn
 • An Ember in the Ashes
 • Grace and Fury
 • A Darker shade of Magc
 • Thunderhead
 • Everlost
 • The Caged Queen
 • A Discovery of Witches
 • The Night Circus
 • Warcross
Ne že by tohle byly všechny knihy, ale je to pouze jen ukázka toho, jak jsem na tom špatně. :D
A to je z mých předsevzetí vše! 
Jaká jsou vaše předsevzetí?
- Kája

6 komentářů:

 1. Skvělý článek! Já si nechtěla kupovat Větvíka, ale když ho vidím na té tvé fotce tak nemůžu odolat <3 Pěkná předsevzetí! Já si dala jen počet knih a řekla si, že musím více šetřit než utrácet :-) kupovat daleko míň knih a více číst knihy, které mám doma už hodně dlouho. Letos prostě už musím dočíst Nástroje smrti (mám přečtené 2/6), Skleněný trůn (2/-). Dále se chci věnovat knihám, které už roky odkládám a přitom to jsou pecky, které se mi s největší pravděpodobností budou líbit :_) Třeba Zmizelá, Zlodějka knih nebo Manželovo tajemství.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Sabinko za milý komentář. :) Větvík je absolutně dokonalý.
   Mám to stejně už se chci konečně pustit a dokončit všechny série, které mám rozečtené dlouho. A také se budu snažit nekupovat moc knihy a spíš číst ty, které mám doma. Ale moc nevěřím, že by se mi to mohlo podařit. :D

   Vymazat
 2. Souhlasím se vším a všechno sedí i na mě, ale hlavně držím palce s audioknihami!
  Já se do nich naprosto zamilovala, doufám že to budeš mít stejně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. :) Snažím se jim dát šanci, zatím mám jenom problém s tím, že pořád někde zapomínám sluchátka a nahlas se mi před lidmi poslouchat audioknihy nechce, takže bych to předsevzetí spíše změnila na NOSIT SLUCHÁTKA, ABYCH MOHLA POSLOUCHAT. :D

   Vymazat
 3. Tak hned u prvního bodu nemám šanci :D Měsíčně přečtu tak 5 knih, ale pořídím si třeba 8, někdy i 10 nových knih! :D Takže mým prvním bodem by spíš bylo číst více knihy, které mám doma v knihovně už delší dobu. Ohledně druhého bodu, já a audioknihy, to nejde dohromady, protože já si často při čtení přehrávám písničky. Zkoušela jsem jednou audioknihu Dívka ve vlaku, ale nemohla jsem se na ni soustředit. :( Jinak z tvých knih, na Harryho Pottera se také chystám, ale budu ho číst, podobě tak i Hru o trůny! Na tu se fakt těším! :D
  I já se chystám na pár sérií, které bych chtěla letos přečíst, jednou z nich je právě Harry Potter nebo Skleněný trůn a Dvůr trnů a růží. :)
  Já od českých autorů začala více číst minulý rok a našla své oblíbence, třeba Aničku Musilovou nebo Pavla Bareše, takže jejich nové knihy, či pokračování, si rozhodně nemůžu nechat ujít. Ale pro letos bych si chtěla dát za cíl přečíst alespoň 12 knih v angličtině. Každý měsíc jednu. Nevím, jak mi to vyjde, ale je to mé zbožné přání. :D
  A co se týká třeba funko pop, tak i má peněženka není bezedná a můj oblíbený a spolehlivý prodejce na eBayi právě zvedl poštovné, takže nevím, jak co bude, ale myslím, že jich mám opravdu hodně, ale zároveň ne všechny, které bych chtěla. Třeba Cersei či Tyriona ti moc závidím! A ohledně předělání, tak minulý rok jsem zkoušela předělat nějakou postavičku April na Lou Clarkovou a myslím, že to vyšlo dobře. :D Mám doma ještě Bellu a Jacoba ze Stmívání, které se bezvadně hodí na Feyre a Rhysanda, tak uvidíme, jestli se k nim letos dokopu. :D
  Jinak přeji ti krásný nový rok, hodně štěstí s povinnou četbou, spoustu přečtených knih a ať se ti podaří najít ten nejlepší styl fotek, který se ti bude líbit a bude tě vystihovat! ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za komentář, Sáro.
   Páni, ani tvoje plány nejsou malé. Moc ti s nimi držím palce.
   Řeknu ti to asi takhle, hned první bod se mi zatím vůbec nedaří. :D No a to nepočítám knihy, které jsou teprve na cestě ke mně. :D Ale tak prostě každý si někdy dáváme předsevzetí, které víme, že v žádném případě nevyjdou. U mě je to třeba jíst zdravě, více cvičit a méně kupovat knihy. :D Jsem zkrátka sběratel knih.
   Držím ti palce, ať se ti též vše vydaří a přeji ti krásný a šťastný nový rok. :*

   Vymazat

Děkuji ti za komentář.