neděle 28. dubna 2019

Kdy bude v YA fantasy knize hlavní hrdina kluk??! Holky jsou nudný a klišé! || Beze slov

Ahojky!
Dle názvu už víte, že dneska mi došla slova, proto jimi nebudu plýtvat na úvod a jdeme rovnou k tématu. :D
(Ps. Na smajlíky budu plýtvat znaky pořád stejně.)
Pro připomínku, tento druh formátu má být velice zkrácená recenze několika knih, protože psát recenzi na každou knihu by bylo mega únavné a nebyl by na to stejně čas.
zdroj: stránky autorky

SKY IN THE DEEP - ADRIENNE YOUNG
Popíšu ji jedním slovem. Emoce! Tak to bylo při jakékoliv scéně, kdykoliv se kdo miloval, bojoval, umíral, vše obklopovalo velké množství emocí a samozřejmě vikinská tématika, ale tak to vám snad bylo jasné. :D
Lepíkuji knížky a v této jsem zavedla pro označení well written modrou barvu a hádejte, jak kniha dopadla? Je celá modrá. :D No vážně, prostě některé části byli tak úžasně napsané, že mé literární srdce plesalo. Ps. Četla jsem ji v originálu, jak je na tom český překlad, nevím.
Další vystihující slovo je bolest, tady v té knize lidi sakra trpí. Možná jste si všimli, že některé negativní recenze se týkaly právě toho, že hlavní hrdinka moc "kňourá", ale podle mě jsme zvyklý z všech těch klasických YA fantasy knih, kdy se hlavní hrdinka zraní, dejme tomu, že si zlomí ruku a  řekne jen "au" a pak jde zase bojovat, nebo něco takového. Jenže to není lidské, tak jak někdo tomu může věřit? Takhle kniha je skutečně uvěřitelná. Proto nechápu reakce ostatních.
Plus má i WOW momenty. Ty lepíkuji fialovou.
Ale jedna věc ve mně stále zůstává chladná, jak můžou být ty klany tak blbý a myslet si, že jsou tak rozdílný. Hlavní plot je prostě nesmysl. :(
4,5*/ 5*
THE STORM CROW - KALYN JOSEPHSON
U YA fantasy ještě zůstaneme. The Storm Crow bude vycházet u CooBoo na podzim. A na co se můžete těšit? Na další průměrný YA fantasy příběh, kde místo draků vystupují vrány, kde byste nejradši hlavní hrdinku propleskli a nebo ji vyměnili za jinou postavu. Už mě nudí tyhle klišé fantasy, proč nemůže být pro jednou hlavní hrdina ten sexy ale dangerous princ? 
Mimo to musím přiznat, že i v něčem jsem byla překvapena. Kniha lehce naťukává téma deprese, což jako WAU tleskám, konečně někdo. Párkrát jsem se i popadala za břicho smíchy a někdy si zabarvila pár chytrých citátů. Celkově ode mě kniha nasbírala dost lepíků, ALE má ode mě jedno ohromné mínus. Jeden odstavec je, jako kdyby jste ho z knihy od Sarah J. Maas vytrhly a navíc příběh je dost podobný knize Děti krve a kostí.
3*/ 5*
KLUB VRAHŮ - PAVEL RENČÍN
Dejme si na chvíli od YA pokoj a přejděme ke thrilleru/detektivce. Klub vrahů už z názvu připomíná Klub rváčů a také ano. Hlavní plot twist je prakticky totožný, takže pokud jste film nebo knihu Klub rváčů četli, tak asi sáhněte po jiné knize. Já jako neznal jsem byla koncem vcelku překvapena a líbilo se mi to. Co mě iritovalo bylo to přesahování z žánru do žánru. Chvíli detektivka, chvíli thriller, jak se to zrovna hodilo. A utvrdilo to ve mně, že nesnáším detektivky. 
3*/ 5*

HANA - ALENA MORNŠTAJNOVÁ
Hádám, že minimálně o této knize jste slyšeli všichni. Já jsem ji poslouchala jako audioknihy a lépe jsem udělat nemohla. Moc doporučuji. Namluvily ji dvě ženy a jejich hlasy k charakterům dokonale pasují. Kniha je rozdělena do tří částí: Já, Mira, Ti přede mnou a Já, Hana. Už jen to je geniální! Příběh z období 2.světové války ve směsi s rodinnou ságou, aneb jak všechno se změní, když začne válka. Tvrdý příběh o přežití moru a koncentračního tábora s následky na celý život. Já vám ani nic víc říkat nechci, jen to že to stojí za to. Žádný další klišé příběh o koncentráku to není. ALE chyběla mi tam nějaká jiskra, nějaký zkrátka point. Nejvíce mě uchvátil konec. Neměla jsem žádá očekávání a proto jsem byla dost překvapena. Doporučuji ani nečíst anotaci a prostě jít do toho. Ps. Autorka chystá další knihu a já už teď jsem pevně rozhodnutá, že chci od ní přečíst všechny knihy, co jí vyjdou.
4,5*/ 5*

THE WICKED KING - HOLLY BLACK
A ukončíme to mojí oblíbenou sérií Folk of the Air. :)
POZOR MŮŽOU SE OBJEVIT SPOILERY Z PRVNÍHO DÍLU!!! BYLI JSTE PŘEDEM VAROVÁNI!!! 
Ahhhh Cardaaaaan je tak podlý král. V češtině se knihy dočkáme v srpnu. Takže rady na co se máte připravit. Mega velký cliffhanger na konci knihy, hned budete číst druhý díl. První polovina knihy je totálně bez děje a druhá vám může stránky z knihy vytrhat. Spousta WOW momentů a trocha vášně. Před přečtením druhého dílu nedoporučuji koukat na goodreads na třetí díl, který v názvu nese spoiler právě k dvojce, stejně tak jak nese název druhého dílu k jedničce. Poslední rada. POZOR NA SPOILERY A PO PŘEČTENÍ PŘETRPTE ČEKAT ROK NA TŘETÍ DÍL. :)
4,5*/5*
Děkuji za pozornost. :)
- Kája

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji ti za komentář.